WTA Miami: Awans Wiktorii Azarenki, Floryda szczęśliwa dla Nicole Vaidisovej

Wiktoria Azarenka pokonała Silvię Soler-Espinosę i awansowała do II rundy turnieju WTA Premier Mandatory rozgrywanego na kortach twardych w Miami.

Wiktoria Azarenka (WTA 36) w Miami gra po raz pierwszy od 2012 roku. Dwa lata temu wycofała się z powodu kontuzji prawej kostki, a w ubiegłym sezonie pauzowała w wyniku poważnego urazu lewej stopy (między lutym a czerwcem wycofała się z sześciu turniejów). Ósmy start na Florydzie Białorusinka rozpoczęła od pokonania 6:1, 6:3 Silvii Soler-Espinosy (WTA 67). Azarenka to dwukrotna mistrzyni Miami Open (2009, 2011).
W II secie Białorusinka od 1:3 zdobyła pięć gemów. W ciągu 81 minut była liderka rankingu wykorzystała sześć z 14 break pointów. Naliczono jej 30 kończących uderzeń i 23 niewymuszone błędy. Soler-Espinosa miała 15 piłek wygranych bezpośrednio i 26 błędów własnych. Kolejną rywalką Azarenki będzie Jelena Janković (WTA 17), z którą ma bilans spotkań 6-4. Nicole Vaidisova (WTA 328) czekała sześć lat, by pokonać tenisistkę z Top 100 rankingu w głównym cyklu. W 2009 roku właśnie w Miami zwyciężyła Patricię Mayr-Achleitner i Alonę Bondarenko, odpowiednio 79. i 36. rakietę globu. Kilka miesięcy później w Eastbourne Czeszka wygrała z klasyfikowaną na 97. pozycji Edinę Gallovits, ale było to w eliminacjach. W środę Vaidišová wygrała 6:1, 7:6(4) Tímei Babos (WTA 87). W trwającym 87 minut spotkaniu była siódma rakieta globu zaserwowała dziewięć asów i obroniła pięć z sześciu break pointów. Wygrała ona pierwszy mecz w głównym cyklu od lutego 2010 roku, gdy w Memphis odprawiła Laurę Granville. Kolejną jej rywalką będzie Simona Halep (WTA 3).

W Indian Wells Heather Watson (WTA 41) odprawiła Agnieszkę Radwańską, a w Miami miała duże problemy z przebrnięciem I rundy. Brytyjka pokonała 3:6, 6:1, 7:5 Jewgieniję Rodinę (WTA 96). W III secie Rosjanka z 2:5 wyrównała na 5:5, ale przegrała dwa kolejne gemy i pożegnała się z turniejem po dwóch godzinach i 23 minutach walki. W II rundzie Watson zmierzy się z Andżeliką Kerber (WTA 15).

Belinda Bencić (WTA 34) obroniła siedem z ośmiu break pointów i pokonała 6:1, 7:6(5) Danielę Hantuchovą (WTA 46) po godzinie i 51 minutach gry. Odpadła Roberta Vinci (WTA 40), ćwierćfinalistka imprezy z 2013 roku. Włoszka zmarnowała trzy piłki setowe w tie breaku I seta i przegrała 6:7(9), 3:6 z Tatjaną Marią (WTA 113) po godzinie i 51 minutach walki. Julia Görges (WTA 63) rozbiła 6:1, 6:0 Janę Cepelovą (WTA 68). W trwającym 53 minuty spotkaniu Niemka wykorzystała sześć z ośmiu break pointów. W kolejnej rundzie zmierzy się ze swoją rodaczką Sabiną Lisicką (WTA 21).

Pierwszą rywalką Marii Szarapowej (WTA 2) będzie Daria Gawriłowa (WTA 97), która rozegrała tylko sześć gemów z Mariną Eraković (WTA 76). Przegrywając 1:5 Nowozelandka skreczowała. Odpadła Kirsten Flipkens (WTA 57), ćwierćfinalistka imprezy z 2013 roku. Belgijka przegrała 2:6, 2:6 ze Stefanie Vögele (WTA 103). Sorana Cirstea (WTA 148) cały czas goniła wynik meczu z Christiną McHale (WTA 66). W I secie Rumunka z 2:5 wyrównała na 5:5, a w II partii od 1:4 zdobyła trzy gemy, ale ostatecznie przegrała 5:7, 4:6. Cîrstea rok temu do turnieju w Miami przystępowała jako 26. rakieta globu.

Półfinalistka Wimbledonu 2010 Cwetana Pironkowa (WTA 50) pokonała 6:4, 6:3 Katerynę Kozłową (WTA 106). Alexandra Dulgheru (WTA 72), ćwierćfinalistka imprezy z 2011 roku, przegrała 4:6, 2:6 z Jeleną Wiesniną (WTA 62). Rumunka miała dobre otwarcie, prowadziła 2:0, ale do końca meczu zdobyła jeszcze tylko cztery gemy.