WTA Katowice: Pomyślna inauguracja "polskiego wtorku". Magda Linette w II rundzie

Magda Linette wygrała drugi w obecnym sezonie mecz w głównym cyklu. W I rundzie turnieju WTA w Katowicach Polka pokonał Annę-Lenę Friedsam.
Marcin Motyka

Choć święta Wielkiej Nocy już za nami, wtorek to prawdziwie świąteczny dzień dla fanów polskiego tenisa. W katowickim Spodku zaprezentują się aż cztery reprezentantki naszego kraju. Na inaugurację tego "polskiego dnia" ważne zwycięstwo odniosła Magda Linette, pokonując wyżej klasyfikowaną Annę-Lenę Friedsam.

W początkowej fazie meczu obie tenisistki poszukiwały właściwego rytmu. Starały się mocno returnować, ale większość zagrań lądowało na aucie bądź trafiało w siatkę. W piątym gemie, po serii błędów rywalki, Linette wypracowała przełamanie, które natychmiast oddała.

Podobna sytuacja miała miejsce w dwóch kolejnych gemach - w siódmym Linette wywalczyła breaka, a w ósmym znów oddała podanie. Po serii czterech przełamań Friedsam, 102. tenisistka świata, utrzymała podanie, wychodząc ze stanu 15-40. Linette również pokonała własną niemoc serwisową i o losach partii otwarcia decydował tie break.

Pierwsze punkty rozstrzygającej rozgrywki przyniosły mini przełamania, a kluczowa dla losów całej premierowej odsłony okazała się piłka na 3-2, gdy Polka popisała się kapitalną forhendową kontrą po krosie. 23-latka z Poznania wyszła na prowadzenie 4-2, utrzymała przewagę, co dało jej dwa setbole. Przy pierwszym wyrzuciła w aut bekhend, lecz przy drugim popisała się wyśmienitym lobem.

Początek drugiego seta należał do Linette. 106. zawodniczka rankingu WTA w premierowym gemie obroniła podanie po niemal 15-minutowej walce, po czym przejęła inicjatywa i we wspaniałym stylu przełamała serwis Friedsam na 3:1, by następnie podwyższyć prowadzenie.

Polska kwalifikantka pewnie zmierzała ku zwycięstwu, ale przytrafił się jej słabszy moment, który nieregularnie grająca Friedsam wykorzystała i wyrównała stan rywalizacji w drugiej odsłonie. Linette otrząsnęła się z chwilowej zapaści, utrzymała serwis na 5:4, a w dziesiątym gemie stanęła przed szansą na zakończenie spotkania. Przy piłce meczowej szczęście było po stronie poznanianki. Piłka po jej zagraniu z forhendu odbiła się od taśmy, Friedsam do niej dobiegła, ale skuteczniejsza przy siatce okazała się poznanianka.

Dla Linette to drugi wygrany mecz w głównym cyklu w obecnym sezonie. W ciągu godziny i 46 minut Polka posłała trzy asy, popełniła dwa podwójne błędy serwisowe, trzykrotnie została przełamana, wykorzystała cztery z sześciu break pointów i łącznie zdobyła 82 punkty, o 15 więcej od przeciwniczki.

W 1/8 finału turnieju Katowice Open Linette zmierzy się z zeszłoroczną finalistką, Camilą Giorgi. Rozstawiona z numerem trzecim Włoszka w I rundzie wygrała 7:5, 4:6, 6:4 z Denisą Allertovą.