WTA Katowice: Maraton Flipkens i Niculescu, wielka forma "szczęśliwej przegranej"

Półfinalistka Wimbledonu 2013 po maratońskim meczu awansowała do ćwierćfinału w Katowicach. O półfinał powalczy też szczęśliwa przegrana, Jelizawieta Kuliczkowa, która robi furorę w turnieju głównym.

Rafał Smoliński
W pierwszym meczu singlowym na korcie centralnym zmierzyły się Anna Schmiedlova (WTA 67) i Katerina Siniakova (WTA 77). Rozstawiona z numerem ósmym Słowaczka nie dała 18-letniej Czeszce żadnych szans w premierowej odsłonie i po trzech przełamaniach zwyciężyła 6:1. W drugiej partii Schmiedlová prowadziła 3:1, ale wówczas tenisistka z Hradec Králové znacznie poprawiła poziom swojej gry i wygrała pewnie pięć gemów z rzędu. Decydujący set był już jednak popisem Słowaczki, która postarała się o dwa breaki i po 123 minutach zwyciężyła ostatecznie 6:1, 3:6, 6:3. O miejsce w półfinale zagra w piątek z broniącą tytułu Alize Cornet (WTA 24).
Kolejny kapitalny mecz rozegrała w turnieju Katowice Open 2015 Jelizawieta Kuliczkowa (WTA 123). 18-letnia Rosjanka, która do głównej drabinki dostała się jako „szczęśliwa przegrana” z eliminacji, straciła w czwartek zaledwie trzy gemy w pojedynku z Kaią Kanepi (WTA 50). W starciu z rozstawioną z numerem piątym Estonką pochodząca z Nowosybirska zawodniczka znów zaprezentowała tenis ofensywny i straciła serwis tylko raz, przy stanie 6:1, 5:1. Kuliczkowa nie wykorzystała wówczas trzech meczboli, ale po zmianie stron dopełniła formalności, dzięki czemu powtórzyła wynik z Kuala Lumpur, gdzie również zagrała w ćwierćfinale. O premierowy półfinał imprezy głównego cyklu Rosjanka powalczy w piątek z ubiegłoroczną finalistką Katowice Open, Włoszką Camilą Giorgi (WTA 34). Najdłużej na korcie przebywały w czwartek Kirsten Flipkens (WTA 70) i Monica Niculescu (WTA 62). W pierwszej partii tenisistka z Bukaresztu prowadziła już 4:2, ale półfinalistka Wimbledonu 2013 wygrała trzy gemy z rzędu. W 12. gemie Niculescu stanęła przed szansą na zwieńczenie seta, ale oddała serwis do zera i o losach partii otwarcia zadecydował tie break. Rozgrywkę tę wygrała ostatecznie Rumunka, która obroniła trzy setbole, a sama wykorzystała premierową piłkę setową. Belgijka szybko jednak otrząsnęła się z niepowodzenia z pierwszej partii i wygrała od stanu 1:1 siedem gemów z rzędu. W trzecim secie Flipkens wyszła na 5:2, ale mecz zwieńczyła dopiero w 10. gemie, przy podaniu rywalki. Po dwóch godzinach i 37 minutach Flipkens triumfowała 6:7(6), 6:1, 6:4 i o miejsce w półfinale zawodów Katowice Open 2015 zagra w piątek ze swoją rodaczką Alison van Uytvanck (WTA 105).