WTA Madryt: Kolejny krok do wykonania przed Agnieszką Radwańską

Kolejnym krokiem Agnieszki Radwańskiej w drodze do pozostania w pierwszej "10" będzie mecz II rundy turnieju WTA Premier Mandatory na kortach ziemnych w Madrycie.

Agnieszka Radwańska nie ma za sobą najlepszych pierwszych miesięcy sezonu. Z 25 rozegranych pojedynków wygrała 14, a z szóstego miejsca w rankingu zajmowanego na koniec ubiegłego roku spadła na dziewiąte. I to właśnie walka o pozostanie w "10" przyświeca występowi Polki w Madrycie. Za zeszłoroczny półfinał w stolicy Hiszpanii krakowianka broni 390 punktów, o wiele więcej niż jej najbliższe otoczenie w klasyfikacji WTA, czyli Andrea Petković i Carla Suarez.
[ad=rectangle]
Jednak dobry rezultat trzeba budować krok po kroku, cegła po cegle, zwycięstwo za zwycięstwem. Po wygranej nad Larą Arruabarreną w I rundzie, w drugiej fazie czeka ją 57. pojedynek w seniorskiej karierze z zawodniczką leworęczną. O polepszenie swojego korzystnego bilansu (32 zwycięstwa, 24 przegrane) Radwańska zmierzy się z Casey Dellacquą.

Po raz pierwszy Australijka dała znać o sobie w sezonie 2007. Po udanych występach w cyklu ITF znalazła się w pierwszej setce rankingu, a to pozwoliło jej na regularną grę w turniejach WTA. To właśnie wtedy odniosła pierwszą wygraną w głównej drabince Wielkiego Szlema - na kortach Flushing Meadows pokonała Jarosławę Szwiedową, by w II rundzie przegrać z broniącą tytułu Marią Szarapową. Dwa dni przed wyjazdem do Nowego Jorku u jej matki, Nity, zdiagnozowano raka piersi. Rezultat z US Open poprawiła rok później, w Melbourne, kiedy po wyeliminowaniu między innymi Patty Schnyder i Amelie Mauresmo odpadła w 1/8 finału. Podobny wynik w Indian Wells wraz z trzecimi rundami w Rolandzie Garrosie i w Wimbledonie pozwoliły jej na awans do pierwszej "40" rankingu.

Dalszy progres uniemożliwiła kontuzja lewego ramienia, wymagająca interwencji chirurgicznej, która wykluczyła Dellacquę z gry na 10 miesięcy. W międzyczasie zakończyła współpracę ze swoją trenerką Nicole Pratt, dawniej 35. rakietą świata. Do gry powróciła rok później, lecz po kilku turniejach doznała kolejnego urazu, tym razem prawej stopy i potrzebowała kolejnej przerwy w karierze. Zamrożony ranking pozwolił jej na odbudowę dawnej pozycji. W 2011 roku, po kilku występach w zawodach rangi WTA, zdecydowała się na grę w kończących sezon australijskich ITF-ach. Wygrywając w sześciu z nich, odniosła 30 zwycięstw z rzędu, co jest drugą w historii serią na tym poziomie rozgrywek, tuż po Hsieh Su-Wei, która w 2001 roku była niepokonana przez 37 spotkań.

Kolejne dwa sezony to głównie gra w eliminacjach do turniejów WTA, które udało jej się przejść kilkakrotnie, najdalej dochodząc do półfinału w Dallas i III rundy w Birmingham, za każdym razem przegrywając z Jeleną Janković. Dzięki dzikiej karcie wywalczonej w wewnętrznych australijskich kwalifikacjach wystąpiła w głównej drabince Australian Open 2014. Po pokonaniu trzech rywalek znalazła się w 1/8 finału, co pozwoliło jej na powrót do pierwszej "100" rankingu. W marcu zameldowała się w ćwierćfinale w Indian Wells i III rundzie w Miami, a na kortach ziemnych zanotowała drugie rundy w Rzymie, Strasburgu i Paryżu.

Najlepiej odnalazła się jednak na trawie. W Birmingham wyrównała najlepszy wynik w turnieju WTA w karierze, dochodząc do półfinału po wygranych nad chociażby Samanthą Stosur, Kimiko Date-Krumm czy Urszulą Radwańską. Ze starszą z krakowianek spotkała się dwa tygodnie później, na korcie centralnym Wimbledonu, ostatecznie przegrywając w dwóch setach. Do końca roku porażki przeplatała dobrymi rezultatami, takimi jak IV runda US Open i 1/4 finału w Tokio.

Znacznie gorzej spisuje się w tym sezonie. W głównym cyklu odniosła zaledwie trzy wygrane, co skutkowało spadkiem w klasyfikacji singlistek z zajmowanej we wrześniu najwyższej w karierze 29. pozycji na 44. Czwarte zwycięstwo odnotowała już w Madrycie, pokonując Francescę Schiavone w dwóch setach.

Już w latach juniorskich Dellacqua pokazała się z dobrej strony jako deblistka - wraz z rodaczką, Adrianą Szili, triumfowały w grze podwójnej Australian Open 2003. Wśród seniorek oprócz zdobycia trzech tytułów WTA i 23 na poziomie ITF, doszła do finałów wszystkich turniejów wielkoszlemowych, z czego trzech dwa lata temu w parze z Ashleigh Barty. Sukces odniosła też w mikście, kiedy w 2011 roku partnerując Scottowi Lipskiemu, zwyciężyła na kortach Rolanda Garrosa.

Australijka kilkakrotnie miała problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi, przez co groziło jej nawet odebranie stypendium australijskiej federacji i utrata kilku kontraktów sponsorskich. Była też krytykowana przez miejscowych dziennikarzy i trenerów, w tym Rogera Rasheeda, obecnego szkoleniowca Grigora Dimitrowa, który zarzucił jej "nieodpowiednie podejście do zawodowego sportu".

Gra leworęcznej Dellacquy opiera się na płaskich i niskich uderzeniach z głębi kortu i zza linii końcowej. Niekiedy używa piłek slajsowanych, korzysta z rotacji wznoszącej. Słabszą stroną jest jej bekhend, mocno topspinowy, często odgrywany na połowę kortu, co daje szansę zakończenia wymiany przez przeciwniczkę.

Aktualnie ćwiczy pod okiem Shannona Nettle'a. Największą motywacją do gry jest jej syn, którego od lipca 2013 wychowuje ze swoją partnerką, Amandą. Jest fanką krykieta i futbolu australijskiego, za wzór uważa Margaret Smith Court. Ulubiony film to "Dirty Dancing", ulubieni aktorzy to Brad Pitt i Angelina Jolie. Wolny czas spędza czytając książki, chodząc na zakupy i spotykając się ze znajomymi.

Mutua Madrid Open, Madryt (Hiszpania)
WTA Premier Mandatory, kort ziemny, pula nagród 4,185 mln dolarów
poniedziałek, 4 maja

II runda:
kort Arantxa Sanchez Vicario, od godz. 11:00 czasu polskiego

Agnieszka Radwańska (Polska, 9)bilans: 1-0Casey Dellacqua (Australia)
9 ranking 44
26 wiek 23
173/56 wzrost (cm)/waga (kg) 167/68
praworęczna, oburęczny bekhend gra leworęczna, oburęczny bekhend
Kraków miejsce zamieszkania Sydney
Tomasz Wiktorowski trener Shannon Nettle
sezon 2015
14-11 (14-11) bilans roku (główny cykl) 5-8 (5-8)
półfinał w Katowicach najlepszy wynik II runda w Australian Open
0-2 tie breaki 1-1
62 asy 29
316 966 zarobki ($) 139 621
kariera
2005 początek 2002
2 (2012) najwyżej w rankingu 26 (2014)
465-205 bilans zawodowy 340-202
14/6 tytuły/finałowe porażki (główny cykl) 0/0
17 682 386 zarobki ($) 3 002 294

Bilans spotkań pomiędzy Agnieszką Radwańską a Casey Dellacquą (główny cykl):

RokTurniejEtapZwyciężczyniWynik
2014 Wimbledon II runda Radwańska 6:4, 6:0
Komentarze (10)
aniołek LA
4.05.2015
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
dawaj Aga! 
avatar
Kike
4.05.2015
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Wkradł się błąd. Australijka ma 30 lat, a nie 23 :) 
avatar
żiżu
4.05.2015
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Aga ten mecz trzeba wygrać :). Nie masz wyjścia, musisz ograć Casey :D. 
avatar
RvR
4.05.2015
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Ognia Aga! :) 
Widzę Myszy
4.05.2015
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Fajne spreadsheet'y :D