Wimbledon: Novak Djoković znów lepszy w finale od Rogera Federera! Trzeci triumf Serba!

Novak Djoković po raz trzeci wygrał wielkoszlemowy Wimbledon! W niedzielnym finale aktualny lider rankingu ATP okazał się w czterech setach lepszy od Rogera Federera.

Rafał Smoliński
To było 40. starcie Novaka Djokovicia i Rogera Federera w głównym cyklu, a pochodzący z Belgradu tenisista wyrównał stan rywalizacji na 20-20. 28-letni Serb sięgnął po dziewiąte wielkoszlemowe trofeum, dzięki czemu na liście wszech czasów znajdzie się samodzielnie na ósmej pozycji. Popularny Nole zrównał się ze swoim trenerem Borisem Beckerem w liczbie triumfów w Wimbledonie i został zaledwie szóstym tenisistą, który wygrał w Londynie po raz trzeci. Wcześniej Djoković zwyciężył na trawnikach przy Church Road w 2011 i 2014 roku.
Obaj panowie dobrze weszli w mecz, a na pierwszą okazję na przełamanie trzeba było poczekać do szóstego gema. Kiedy na 4:2 wyszedł Federer, wydawało się, że rozpędzony tenisista z Bazylei szybko zwieńczy seta, bowiem wcześniej w całym turnieju tylko raz stracił podanie. Tak się jednak nie stało. Jeszcze przed zmianą stron Szwajcar dał się przełamać świetnie grającemu w obronie Serbowi i po chwili było już po 4. Tie break był popisem lidera rankingu ATP, który oddał rywalowi zaledwie punkt. Druga partia także była bardzo wyrównana. Jako pierwszy okazje na przełamanie miał w piątym gemie Federer, lecz Djoković za każdym razem ratował się z opresji idealnie trafionym premierowym podaniem. W 10. gemie Serb uzyskał setbola, ale 17-krotny mistrz wielkoszlemowy oddalił niebezpieczeństwo. Potem nastąpił tie break, który tym razem okazał się prawdziwym festiwalem niewykorzystanych szans Nole. Djoković wyszedł na 6-3, przy 6-5 pokpił sprawę, kierując prosty forhend na rakietę Szwajcara. W sumie zmarnował aż siedem piłek setowych, zanim 33-latek z Bazylei zwieńczył partię przy drugiej okazji.

Porażka w drugiej odsłonie podziałała na Djokovicia mobilizująco. Serb już w gemie otwarcia miał dwa break pointy, ale dopiął swego dopiero w trzecim gemie. Serwis Federera nie sprawiał mu już większych trudności. Coraz lepiej funkcjonował także return, dlatego Nole mógł się spodziewać w niedalekiej przyszłości kolejnych okazji na przełamanie. Przy stanie 3:2 gra została na kilkanaście minut przerwana z powodu opadów deszczu, ale organizatorzy nie zdecydowali się na użycie dachu. Obaj zawodnicy szybko wrócili na kort i Djoković dwukrotnie wygrał serwis "na sucho", by zakończyć seta wynikiem 6:4.

Federer nie był już w stanie nawiązać wyrównanej walki z młodszym przeciwnikiem. W piątym gemie czwartej partii Djoković posłał mu pod nogi idealny return, a po chwili pewnie wykorzystał break pointa. Starający się o ósmy, historyczny triumf na wimbledońskich trawnikach Szwajcar z trudem utrzymał jeszcze raz podanie, ale przy stanie 5:3 i pierwszej piłce meczowej najwyżej rozstawiony tenisista w turniejowej drabince zwieńczył dzieło forhendem. Po dwóch godzinach i 45 minutach Djoković triumfował ostatecznie 7:6(1), 6:7(10), 6:4, 6:3.
Statystyki meczu Novaka Djokovicia z Rogerem Federerem Statystyki meczu Novaka Djokovicia z Rogerem Federerem
- Granie z Rogerem to przywilej. On jest wielką legendą i wniósł wiele do sportu - powiedział Djoković. - Wiedziałem, że Roger zagra tak, jak zawsze, czyli świetnie. Zdawałem sobie sprawę, że zmusi mnie to pokazania najlepszego tenisa. Właśnie na takie mecze pracuje się całe życie i wstaje codziennie. Trzymanie w rękach tego trofeum jest niesamowite - dodał Serb, który w niedzielę sięgnął po szóste mistrzostwo w 2015 roku i zarazem 54. w karierze. Zwycięstwo nad Szwajcarem było jego 200. w Wielkim Szlemie.

Klasę podczas ceremonii dekoracji pokazał także Federer, który starał się o 87. trofeum w głównym cyklu. - Novak zagrał bardzo dobrze - powiedział Maestro z Bazylei. - Gratuluję mu dwóch wspaniałych tygodni. Miałem swoje szanse w pierwszym secie, w drugim mi się udało. Niestety w trzecim straciłem szybko podanie. Mój rywal był zbyt dobry dzisiaj - stwierdził Szwajcar. Federer mógł zostać w niedzielę najstarszym triumfatorem Wimbledonu w Erze Open, ale będzie musiał poczekać na kolejną szansę.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)
Wielki Szlem, kort trawiasty, pula nagród w singlu mężczyzn 10,332 mln funtów
niedziela, 12 lipca

finał gry pojedynczej:

Novak Djoković (Serbia, 1) - Roger Federer (Szwajcaria, 2) 7:6(1), 6:7(10), 6:4, 6:3