WTA Bastad: Udane otwarcie Barbory Strycovej, wygrana Klary Koukalovej

Barbora Strycova pokonała Grace Min i awansowała do II rundy turnieju WTA International rozgrywanego na kortach ziemnych w Bastad.

Barbora Strycova (WTA 37) rok temu doszła w Wimbledonie do ćwierćfinału. Tym razem odpadła w Londynie w I rundzie po porażce ze Sloane Stephens. Po zakończeniu sezonu na trawie, Czeszka zdecydowała się na występ w Båstad na ceglanej mączce. Na początek pokonała 6:4, 6:2 Grace Min (WTA 189). W trwającym 90 minut spotkaniu Strýcová obroniła 10 break pointów, a sama trzy razy przełamała Amerykankę.
Kolejną rywalką Czeszki będzie Jewgienija Rodina (WTA 97), która wygrała 7:5, 4:6, 6:4 z Arantxą Rus (WTA 264). Rosjanka w I secie prowadziła 4:0, za to w II od 4:2 straciła cztery gemy. W decydującej partii wyszła na 2:0, by następnie przegrywać 2:3 i 3:4. Trzy kolejne gemy padły łupem Rodiny, która zapewniła sobie zwycięstwo po dwóch godzinach i 30 minutach walki. Carina Witthöft (WTA 50) przegrała 6:2, 3:6, 4:6 z Janą Cepelovą (WTA 98). Słowaczka wróciła ze stanu 1:3 w III secie. W trwającym godzinę i 43 minuty spotkaniu obie tenisistki zdobyły po 81 punktów. Odpadła Tatjana Maria (WTA 62), która w niedawnym Wimbledonie po raz pierwszy w karierze osiągnęła III rundę wielkoszlemowego turnieju. Niemka uległa 4:6, 1:6 Julii Putincewej (WTA 74).

W ubiegłym tygodniu Olga Goworcowa (WTA 81) walczyła o ćwierćfinał Wimbledonu. W IV rundzie uległa w trzech setach Madison Keys. We wtorek Białorusinka rozpoczęła turniej w Båstad. Pokonała 5:7, 6:4, 6:1 Anett Kontaveit (WTA 157). W ciągu dwóch godzin i dwóch minut gry Goworcowa popełniła 11 podwójnych błędów, ale też obroniła 18 z 24 break pointów, a sama przełamała rywalkę osiem razy.

Lara Arruabarrena (WTA 80) oddała trzy gemy Sofii Arvidsson (WTA 294). Hiszpanka zgarnęła 24 z 29 punktów przy swoim pierwszym podaniu i nie musiała bronić żadnego break pointa. Szwedka to półfinalistka turnieju w Båstad z 2011 roku. Do II rundy awansowała za to inna reprezentantka gospodarzy Rebecca Peterson (WTA 164), która pokonała 6:4, 2:6, 6:4 Mandy Minellę (WTA 231).

Klara Koukalova (WTA 105) pokonała 7:6(8), 6:3 Susanne Celik (WTA 290). Czeszka obroniła dwie piłki setowe w tie breaku I partii. Kolejną jej rywalką będzie liderka rankingu Serena Williams lub belgijska kwalifikantka Ysaline Bonaventure.

Collector Swedish Open, Båstad (Szwecja)