WTA Bad Gastein: Anastasija Sevastova postraszyła Samanthę Stosur, awans Hradeckiej

Samantha Stosur pokonała Anastasiję Sevastovą i awansowała do II rundy turnieju WTA International rozgrywanego na kortach ziemnych w Bad Gastein.

W maju 2013 roku Anastasija Sevastova zakończyła karierę z powodu choroby i licznych kontuzji. W styczniu 2015 roku Łotyszka zdecydowała się wrócić na zawodowe korty. Od tamtej pory zdążyła wygrać cztery turnieje ITF. W Bad Gastein przeszła eliminacje i po dwóch latach ponownie wystąpiła w głównym cyklu. We wtorek przegrała 4:6, 6:4, 1:6 z Samanthą Stosur. W I secie Australijka od 2:4 zdobyła cztery gemy. O wyniku II partii zadecydowało jedyne przełamanie, jakie Sevastova uzyskała na 1:0. W decydującej odsłonie Łotyszka od 1:1 przegrała pięć kolejnych gemów.
W trwającym godzinę i 47 minut spotkaniu Sevastova (WTA 201) zaserwowała trzy asy, ale przy swoim drugim podaniu zdobyła tylko 13 z 31 punktów. Stosur (WTA 23) obroniła siedem z dziewięciu break pointów, a sama przełamała Łotyszkę cztery razy. Kolejną rywalką Australijki będzie Klara Koukalova (WTA 100), z którą ma bilans meczów 4-2. Julia Görges (WTA 57) wygrała 6:3, 6:4 z Risą Ozaki (WTA 137). W trwającym godzinę i 42 minuty meczu Niemka, mistrzyni turnieju w Bad Gastein z 2010 roku, zdobyła 32 z 45 punktów przy swoim pierwszym podaniu oraz odparła sześć z ośmiu break pointów. Z turniejem pożegnała się jej rodaczka, Carina Witthöft (WTA 51), która przegrała 6:3, 6:7(5), 4:6 z Denisą Allertovą (WTA 81) po dwóch godzinach i 18 minutach walki. Mecz ten dzień wcześniej został przerwany przy 5:5 w II secie z powodu opadów deszczu.

Karin Knapp (WTA 43) obroniła trzy piłki meczowe i pokonała 6:0, 6:7(5), 7:6(6) Tamirę Paszek (WTA 242). Włoszka mogła zwyciężyć w dwóch setach, ale przy 6:0, 5:4 zmarnowała dwa meczbole. W III partii wróciła z 4:5, 0-40. Lucie Hradecka (WTA 55) wygrała 6:4, 6:1 z Larą Arruabarreną (WTA 75). Czeszka zaserwowała 10 asów, zdobyła 26 z 32 punktów przy swoim pierwszym podaniu oraz obroniła cztery z pięciu break pointów. Jedyny raz dała się przełamać na początku meczu, w I secie wróciła z 1:4. Hradecká to finalistka austriackiej imprezy z 2008 roku.

Andreea Mitu (WTA 72) obroniła dwie piłki meczowe i pokonała 6:1, 6:7(5), 7:6(5) Barbarę Haas (WTA 307). Obie tenisistki popełniły po osiem podwójnych błędów. W trwającym dwie godziny i 58 minut meczu było 55 break pointów - Rumunka wykorzystała 10 z 31, a Austriaczka siedem z 24. Mitu prowadziła 6:1, 5:3, a w 10. gemie II partii miała dwa meczbole. Przy 5:4 w III secie sama zniwelowała dwie piłki meczowe.

Nürnberger Gastein Ladies, Bad Gastein (Austria)
WTA International, kort ziemny, pula nagród 250 tys. euro
wtorek, 21 lipca

I runda gry pojedynczej:

Samantha Stosur (Australia, 2) - Anastasija Sevastova (Łotwa, Q) 6:4, 4:6, 6:1
Karin Knapp (Włochy, 3) - Tamira Paszek (Austria, WC) 6:0, 6:7(5), 7:6(6)
Lucie Hradecká (Czechy, 5) - Lara Arruabarrena (Hiszpania) 6:4, 6:1
Julia Görges (Niemcy, 6) - Risa Ozaki (Japonia, LL) 6:3, 6:4
Denisa Allertová (Czechy) - Carina Witthöft (Niemcy, 4) 3:6, 7:6(5), 6:4
Annika Beck (Niemcy) - Teliana Pereira (Brazylia) 5:2 i krecz
Polona Hercog (Słowenia) - Tímea Babos (Węgry) 6:4, 6:2,
Andreea Mitu (Rumunia) - Barbara Haas (Austria, WC) 6:1, 6:7(5), 7:6(5)
Maryna Zaniewska (Ukraina, Q) - Ana Bogdan (Rumunia, Q) 6:4, 6:2
Daria Kasatkina (Rosja, Q) - Aleksandra Krunić (Serbia) 6:3, 6:1
Richèl Hogenkamp (Holandia, LL) - Petra Martić (Chorwacja, Q) 6:4, 6:3

WTA Stambuł: Kateryna Bondarenko wyeliminowała Venus Williams, wygrana Alize Cornet