ATP Cincinnati: Marcin Matkowski i Nenad Zimonjić nie przerwali finałowej serii

Marcin Matkowski i Nenad Zimonjić nie wygrali turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Cincinnati. Polsko-serbska para przegrała już trzeci finał w 2015 roku.

Rafał Smoliński
Znakomite wyniki osiągnięte przez Marcina Matkowskiego i Nenada Zimonjicia dawały im wielką szansę na triumf w niedzielnym finale Western & Southern Open. Szczecinianin i jego partner liczyli na rewanż za porażkę doznaną przed tygodniem w ćwierćfinale zawodów Rogers Cup, ale także i tym razem para Daniel Nestor i Edouard Roger-Vasselin okazała się przeszkodą nie do przejścia.
To był fatalny mecz zwłaszcza w wykonaniu 39-letniego reprezentanta Serbii. W premierowej odsłonie to właśnie pochodzący z Belgradu utytułowany deblista dwukrotnie nie utrzymał podania. Zimonjić znalazł się w tarapatach w trzecim oraz siódmym gemie, które zwieńczył podwójnym błędem. Rywale nie dali się zaskoczyć, dlatego pierwszego seta wygrali gładko 6:2.Nestor i Roger-Vasselin w całym meczu zaprezentowali się znakomicie. Świetnie serwowali i ani razu nie musieli bronić się przed stratą serwisu. Do tego bardzo dobrze returnowali i wygrywali kluczowe wymiany. Polak i Serb popisali się co prawda kilkoma cudownymi wolejami (zwłaszcza Zimonjić), ale do końcowego zwycięstwa okazało się to zdecydowanie za mało.

Za pewien symbol tego spotkania można uznać sytuację z pierwszego gema drugiej partii. Kanadyjczyk i Francuz wypracowali dwa break pointy i doszło do wymiany, w trakcie której Serb krzyknął "come on!", sądząc, że punkt został już wygrany. Innego zdania był jednak sędzia główny oraz przeciwnicy, którzy uzyskali przełamanie.

Roger-Vasselin i Nestor w każdym gemie drugiego seta mieli break pointy, dlatego po zaledwie 55 minutach triumfowali pewnie 6:2, 6:2. Dla obchodzącego 4 września 43. urodziny Kanadyjczyka to 88. trofeum w głównym cyklu i 28. rangi ATP Masters 1000 (więcej mają tylko Bryanowie). Nestor wygrał zawody w Cincinnati po raz piąty, a z premierowego sukcesu cieszył się tutaj 20 lat temu. Roger-Vasselin sięgnął natomiast po 10. deblowe mistrzostwo. 31-letni Francuz po raz pierwszy zwyciężył w imprezie ATP World Tour Masters 1000.

Matkowski i Zimonjić przegrali trzeci finał w obecnym sezonie, ponieważ wcześniej nie wywalczyli tytułu na mączce w Madrycie i na trawnikach londyńskiego Queen's Clubu. 34-letni szczecinianin nie wywalczył 17. trofeum (bilans finałów 16-27), zaś Serb 54. (bilans finałów 53-38). Za występ w Cincinnati obaj otrzymają po 600 punktów do rankingu deblowego oraz czek na sumę 110 tys. dolarów do podziału. Zwycięzcy natomiast dopiszą do swojego dorobku po 1000 punktów i podzielą się kwotą 226 tys. dolarów.

Western & Southern Open, Cincinnati (USA)
ATP World Tour Masters 1000, kort twardy, pula nagród 3,826 mln dolarów
niedziela, 23 sierpnia

finał gry podwójnej:

Daniel Nestor (Kanada) / Édouard Roger-Vasselin (Francja) - Marcin Matkowski (Polska, 6) / Nenad Zimonjić (Serbia, 6) 6:2, 6:2

ITF Bydgoszcz: Marcin Gawron nie sprawił kolejnej niespodzianki. Tytuł dla Axela Michona