Challenger Orlean: Jerzy Janowicz bez straty seta w II rundzie. Kolejnym rywalem Francuz

Jerzy Janowicz bez straty seta pokonał Nielsa Deseina i awansował do II rundy challengera organizowanego w Orleanie. Kolejnym rywalem łodzianina będzie Vincent Millot.

Karolina Konstańczak

Jerzy Janowicz, 68. obecnie tenisista świata, w ostatnich turniejach nie radził sobie zbyt dobrze. Polak przegrał już w meczu otwarcia US Open z Pablo Carreno, natomiast w II rundzie zmagań w Sankt Petersburgu zatrzymał go Lucas Pouille. Łodzianin po raz drugi w tym roku zgłosił się do challengera, tym razem wybierając zawody w Orleanie, francuskim mieście.

W meczu otwarcia Polak spotkał się z Nielsem Deseinem, 181. tenisistą świata. 28-latek w trakcie całej swojej kariery tylko raz zaprezentował się w drabince głównej imprezy wielkoszlemowej, a w obecnym sezonie wygrał challengera organizowanego w Glasgow.

Polak od początku spotkania naciskał na swojego niżej notowanego rywala agresywnymi uderzeniami, co już w pierwszym gemie przyniosło mu break pointa. Belg wybronił się jednak dobrymi podaniami. Już przy kolejnym serwisie Deseina Janowicz ponownie wypracował sobie okazje, tym razem dwie z rzędu, po efektownym minięciu przeciwnika. Łodzianin wymusił błąd na reprezentancie Beneluksu i uzyskał cenne przełamania. Nasz tenisista świetnie sobie radził, imponował skutecznością serwisową i dobrze returnował, co dało mu prowadzenie 3:1 i 30-0 przy podaniu rywala. Wówczas jednak nastąpił przestój w jego grze, częściej się mylił i w konsekwencji stracił trzy gemy z rzędu. Wyraźnie zły na siebie Polak w samej końcówce znów przełamał Belga, a własnym podaniem bez utraty punktu zamknął seta.

Przy stanie 1:1 w drugim secie Belg uzyskał bezpieczne prowadzenie 40-0 w swoim gemie serwisowym, jednak wówczas popełnił bardzo prosty błąd przy siatce. Pomyłka wyraźnie go zdekoncentrowała, co wykorzystał Janowicz. Polak wygrał wszystkie pozostałe punkty i cieszył się z przewagi przełamania. Przy podaniach łodzianina nie działo się zbyt wiele, natomiast jego rywal walczył jak o życie, gdy piłki przechodziły w jego ręce. Desein w piątym gemie obronił trzy szanse, ale przy stanie 5:3 dla drugiego rozstawionego nie dał rady. Najpierw popełnił podwójny błąd, a przy meczbolu nawet nie biegł do znakomitego skrótu Polaka. Po godzinie i 11 minutach 24-latek awansował do kolejnej fazy zmagań w Orleanie.

W II rundzie najlepszy polski singlista spotka się w czwartek po godz. 16:30 z Francuzem Vincentem Millotem.