ATP Shenzhen: Czeskie derby dla Berdycha, Cilić zatrzymał utalentowanego Chunga

Czterech najwyżej rozstawionych tenisistów turnieju ATP w Shenzhen nie zawiodło i w komplecie zameldowało się w fazie półfinałowej. O finał Tomas Berdych zagra z Tommym Robredo, a Marin Cilić z Guillermo Garcią-Lopezem.

Marcin Motyka
Tomas Berdych Newspix / Bai Xue / Na zdjęciu: Tomas Berdych

Tomas Berdych wykonał kolejny krok w kierunku uzyskania kwalifikacji do Finałów ATP World Tour. Będący na piątym miejscu w rankingu rocznym Czech wywalczył awans do półfinału turnieju ATP w Shenzhen. W 1/4 finału najwyżej rozstawiony w Shenzhen Open Berdych wygrał 6:3, 6:2 ze swoim rodakiem, Jiřím Veselým, w ciągu 94 minut serwując trzy asy, ani razu nie dając się przełamać i wykorzystując trzy z siedmiu szans na breaka.

W 1/2 finału Berdych zmierzy się z Tommym Robredo, turniejową "trójką", z którym ma bilans 6-4. W piątek Hiszpan, zeszłoroczny finalista Shenzhen Open, podniósł się po gładko przegranym pierwszym secie i pokonał Simone Bolellego 1:6, 6:2, 6:4. Dla 33-latka z Hostarlic to trzecie zwycięstwo z Włochem i trzecie na nawierzchni twardej w łącznie piątej konfrontacji.

19-letni Hyeon Chung, piąty nastolatek, który w sezonie 2015 dotarł do ćwierćfinału turnieju rangi ATP World Tour, przez półtorej godziny walczył jak równy z równym z oznaczonym numerem drugim Marinem Ciliciem. Ostatecznie jednak - tak jak przed dwoma miesiącami w Waszyngtonie - musiał uznać wyższość zeszłorocznego triumfatora wielkoszlemowego US Open.

Chung rozpoczął piątkowy mecz od przełamania w trzecim gemie, ale Čilić zdołał odrobić stratę. O losach pierwszego seta decydował tie break, w którym Koreańczyka pogrążyły pomyłki własne. Tenisista z Suwon dwukrotnie, w tym przy piłce setowej dla rywala, popełnił podwójny błąd serwisowy. W następnej partii ton grze nadawał Chorwat, który wprawdzie stracił wywalczone w drugim gemie przełamanie, ale w siódmym po raz kolejny uzyskał breaka i tym razem przewagi już nie roztrwonił.

Čilić (15 asów i 35 z 37 wygranych punktów po trafionym pierwszym serwisie) o finał powalczy z Guillermo Garcią-Lopezem. Rozstawiony z numerem czwartym Hiszpan do półfinału awansował bez gry, ponieważ jego ćwierćfinałowy rywal, Adrian Mannarino, oddał mecz walkowerem z powodu kontuzji prawego biodra.