ATP Szanghaj: Sensacyjna porażka Rogera Federera! Szwajcar odpadł w II rundzie

Roger Federer nie obroni tytułu w turnieju ATP w Szanghaju. W meczu II rundy Szwajcar niespodziewanie przegrał w trzech setach z 70. graczem globu, Albertem Ramosem.

Marcin Motyka
East News

Po przegranym finale US Open Roger Federer pomógł reprezentacji Szwajcarii w pokonaniu Holandii w barażu Pucharu Davisa, po czym udał się na odpoczynek. Do rywalizacji Szwajcar powrócił w Szanghaju, gdzie w ubiegłym sezonie w znakomitym stylu sięgnął po tytuł. W tym roku tego sukcesu jednak nie powtórzy, bo już w II rundzie doznał szokującej porażki z Albertem Ramosem.

Ramos, który miał za sobą już cztery mecze w Szanghaju (dwa w kwalifikacjach i w I rundzie z Samem Querreyem), od początku podjął równą walkę z faworyzowanym rywalem. W pierwszym secie obaj tenisiści znakomicie serwowali, co u Federera nie jest czymś nadzwyczajnym, ale u Hiszpana, który nie dysponuje znakomitym podaniem - już tak. Tenisista z Barcelony ani razu nie dał się przełamać, a w rozstrzygającym tie breaku nie przegrał żadnego punktu przy własnym serwisie i wygrał dodatkową rozgrywkę 7-4. Siedzący na trybunach legendarny Rod Laver nie potrafił ukryć swojego zaskoczenia.

W kolejnym secie wyrównana walka trwała do stanu 2:2. Wówczas Federer wziął sprawy w swoje ręce. Rozstawiony z numerem drugim Szwajcar dwukrotnie uzyskał breaka, zdobył cztery kolejne gemy, kończąc drugą odsłonę pewnym zwycięstwem 6:2.

Helwet jednak nie poszedł za ciosem w trzeciej partii. Ambitnie walczący, świetnie spisujący się w defensywie Ramos znów stał się równorzędnym przeciwnikiem dla Maestro w Bazylei. W ósmym gemie nastąpiła rzecz niespodziewana - Hiszpan wywalczył przełamanie i objął prowadzenie 5:3.

Ramos serwował, by wygrać mecz, ale Federer wyszedł na 30-15 przy podaniu rywala. Szwajcar pogrążył się błędami własnymi. Posłał dwa forhendy w siatkę, co dało Hiszpanowi piłkę meczową, przy której Federer wyrzucił bekhendowy return w aut. I tak jedna z większych niespodzianek ostatnich miesięcy stała się faktem.

Dla Federera to druga w tym sezonie tak wczesna porażka w turnieju rangi ATP Masters 1000 (w Madrycie przegrał w II rundzie z Nickiem Kyrgiosem). Ramos z kolei pierwszy raz w karierze pokonał tenisistę z czołowej '10" światowego rankingu. W III rundzie 27-latek z Barcelony zagra z Jo-Wilfriedem Tsongą. Francuz (dziewięć asów, cztery przełamania, 21 zagrań kończących i 89 proc. punktów wygranych po trafionym pierwszym podaniu) wygrał 6:3, 6:2 z Victorem Estrellą.

Emocji nie było natomiast na korcie Grandstand. Marin Cilić nie dał szans swojemu utalentowanemu rodakowi, Bornie Coriciowi, wygrywając 6:1, 6:2 w 63 minuty. Kolejnym przeciwnikiem rozstawionego z numerem 14. Chorwata będzie Viktor Troicki bądź turniejowa "czwórka" Stan Wawrinka.

Shanghai Rolex Masters, Szanghaj (Chiny)