ATP Paryż: Jerzy Janowicz w finale kwalifikacji, Matkowski i Zimonjić poznali rywali

Jerzy Janowicz awansował do finału kwalifikacji turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Paryżu. W meczu I rundy łodzianin w trzech setach okazał się lepszy od Ivana Dodiga.

Marcin Motyka

Jerzy Janowicz powrócił do hali Bercy, gdzie na dobre rozpoczęła się jego kariera. W 2012 roku własnie w stolicy Francji łodzianin przeszedł kwalifikacje i doszedł aż do samego finału, po drodze pokonując pięciu rywali w czołowej "20" rankingu ATP, w tym dwóch z Top 10 - Andy'ego Murraya i Janko Tipsarevicia.

Tegoroczną edycję BNP Paribas Masters Polak także rozpoczął od eliminacji. W sobotnim meczu wyszedł górą z trzysetowej batalii z deblowym mistrzem wielkoszlemowego Rolanda Gararosa, Ivanem Dodigiem, wygrywając 7:5, 3:6, 6:3.

W ciągu dwóch godzin i 26 minut gry Janowicz posłał osiem asów, popełnił pięć podwójnych błędów serwisowych, po trafionym pierwszym podaniu zdobył 45 z 53 rozegranych punktów, dwa razy został przełamany oraz wykorzystał trzy z 11 break pointów.

Przeciwnikiem Janowicza w pojedynku o wejście do głównej drabinki paryskiego turnieju będzie najwyżej rozstawiony w kwalifikacjach Aljaz Bedene, który wygrał 7:6(2), 7:6(5) z Gregoire'em Barrère'em. Pojedynek Polaka z reprezentantem Wielkiej Brytanii rozpocznie się nie wcześniej niż o godz. 14:00 w niedzielę.

W sobotę odbyło się również losowanie drabinki zmagań deblowych, w których jedynym reprezentantem Polski będzie Marcin Matkowski. Szczecinianin i partnerujący mu Nenad Zimonjić zostali rozstawieni z numerem siódmym, wobec czego w I rundzie otrzymali wolny los.

Pierwszymi przeciwnikami Polaka i Serba, który wygrał w Paryżu w 2009 roku wraz z Danielem Nestorem, będą Vasek Pospisil i Jack Sock lub francuska para Paul-Henri Mathieu / Benoit Paire. W ćwierćfinale Matkowskiego i Zimonjicia może czekać starcie z najwyżej rozstawionymi Bobem i Mikiem Bryanami, którzy w Bercy triumfowali czterokrotnie, w tym w dwóch minionych sezonach.