Finały ATP World Tour: Novak Djoković wykonał zadanie i zagra w półfinale

Novak Djoković jako drugi obok Rogera Federera awansował z Grupy A do półfinału Finałów ATP World Tour. W decydującym meczu Serb okazał się lepszy od Tomasa Berdycha.

Marcin Motyka
PAP/EPA Diego Azubel / PAP/EPA Diego Azubel

Mimo porażki w drugiej kolejce z Rogerem Federerem sytuacja Novaka Djokovicia przed ostatnim meczem w Grupie A nie była trudna. W pojedynku z Tomasem Berdychem Serbowi do awansu do półfinału wystarczył tylko jeden wygrany set. Zadanie wykonał, i to z nawiązką. Pewnie zwyciężył i podwyższył bilans bezpośrednich konfrontacji z Czechem na 21-2.

Mecz rozpoczął się po myśli Djokovicia, który już w drugim gemie wywalczył przełamanie. Berdych szybko jednak odrobił stratę, wyrównując na 2:2. Serb w początkowej fazie pojedynku nie był ścianą, od której zazwyczaj odbijają się rywale. Prezentował się bardzo przeciętnie, ale Czech nie był w stanie tego wykorzystać.

Mimo to Djoković zrobił swoje. W ósmym gemie lider rankingu ATP wywalczył przełamanie po tym, jak Berdych przy break poincie popsuł drajwa. Belgradczyk wyszedł na prowadzenie 5:3, a następnie zakończył pierwszego seta, czym zapewnił sobie awans do półfinału londyńskiego Masters. Wygrał łatwo, choć posłał zaledwie jedno zagranie kończące.

Drugi set nie miał już znaczenia. Djoković, jak w premierowej odsłonie, wyszedł na 2:0, ale Berdych, gorąco dopingowany przez londyńską publiczność, która pragnęła, by ten mecz trwał jak najdłużej, odrobił stratę. Czech grał agresywnie, nie wstrzymywał ręki i przynosiło to skutek, ale ostatecznie najlepszy obecnie tenisista świata zdołał przechylić szalę na swoją korzyść, triumfując w drugiej partii 7:5.

Berdych przeżył déjà vu. W zeszłorocznym Masters także zagrał z Djokoviciem w ostatniej kolejce fazy grupowej i musiał wygrać, by myśleć o szansie. Poległ wówczas 2:6, 2:6. Tym razem zapisał na swoim koncie o pięć gemów więcej. Łącznie w Finałach ATP World Tour reprezentant naszych południowych mierzył się z Serbem pięć razy i wszystkie pojedynki przegrał.

Djoković szósty w raz w dziewiątym występie awansował do najlepszej "czwórki" Finałów ATP World Tour. W półfinale zmierzy się z Rafaelem Nadalem, z którym ma bilans 22-23. W obecnym sezonie Serb grał z Hiszpanem trzykrotnie i ani razu nie przegrał. Berdych natomiast pierwszy raz zakończył Masters z trzema porażkami porażki w fazie grupowej. W poprzednich sześciu startach zawsze wygrywał co najmniej jedno spotkanie.

Finały ATP World Tour, Londyn (Wielka Brytania)