Finały ATP World Tour: Bracia Bryanowie nie obronią tytułu. Rojer i Tecau w wielkim finale

Mike i Bob Bryanowie nie obronią tytułu wywalczonego w ubiegłym sezonie w Londynie. Amerykanie przegrali w półfinale z parą Jean-Julien Rojer / Horia Tecau.

Karolina Konstańczak

W czwartek Mike Bryan i Bob Bryan obronili aż pięć meczboli w starciu z parą Jamie Murray / John Peers i rzutem na taśmę awansowali do półfinału w Londynie. W sobotę po przeciwnej stronie siatki stanęli Jean-Julien Rojer i Horia Tecau, którzy nie napotkali na swojej drodze aż tylu kłopotów i przez zmagania grupowe przeszli błyskawicznie, nie tracąc ani jednego seta. Holendrowi i Rumunowi wcześniej ani razu nie udało się pokonać Bryanów.

Rojer i Tecau już w trzecim gemie wypracowali sobie aż cztery szanse po kolei przy serwisie rywali. Praworęczny Mike wybronił trzy break pointy świetnymi podaniami, jednak przy czwartym został zaskoczony bardzo dobrym returnem Rumuna. Amerykańscy bliźniacy szybko wrócili do gry, odrabiając stratę w szóstym gemie i obie pary zrównały się na 3:3.

Kilka chwil później najwyżej rozstawieni tenisiści znów napotkali na swojej drodze kłopoty i ponownie, gdy podawał Mike. Amerykanin popełnił podwójny błąd przy równowadze, oddając niejako w prezencie ważnego gema. Rojer i Tecau nie wypuścili z rąk prowadzenia i po 35 minutach triumfowali 6:4.

Druga odsłona również rozpoczęła się po myśli Holendra i Rumuna, którzy z utratą jednego punktu przełamali braci Bryanów i po chwili objęli prowadzenie 3:1. Rojer i Tecau pewnie radzili sobie przy własnych podaniach, a na małe kłopoty napotkali tylko raz, przy stanie 5:4, gdy zaledwie krok dzielił ich od finału. Wówczas Amerykanie objęli prowadzenie 30-15 w ich gemie, ale nie udało im się uzyskać nic więcej. Po godzinie i ośmiu minutach para rozstawiona z numerem drugim wygrała 6:3, 6:4.

W wielkim finale turnieju kończącego męskie zmagania Rojer i Tecau spotkają się z Rohanem Bopanną i Florinem Mergeą, którzy pokonali Ivana Dodiga i Marcelo Melo. Holender i Rumun jeszcze nigdy wcześniej nie mieli okazji prezentować się w meczu o tytuł w Finałach ATP World Tour.

Rojer i Tecau zakończą rok na pierwszym miejscu w rankingu deblowym.

Finały ATP World Tour, Londyn (Wielka Brytania)
Tour Championships, kort twardy w hali, pula nagród 7 mln dolarów
sobota, 21 listopada

półfinał gry podwójnej:

Jean-Julien Rojer (Holandia, 2) / Horia Tecău (Rumunia, 2) - Bob Bryan (USA, 1) / Mike Bryan (USA, 1) 6:4, 6:4