Puchar Federacji: Elina Switolina zagra w Ejlacie, a Sania Mirza w Hua Hin

W 2016 roku turniej Grupy I Strefy Euroafrykańskiej Pucharu Federacji wraca do Ejlatu (Izrael). W kadrze Ukrainy znalazła się Elina Switolina.

W Pucharze Federacji najwyższy poziom to dwie Grupy Światowe, które tworzą najlepszą "16" drużyn na świecie. Rywalizacji w strefach kontynentalnych odbywa się w formie turniejów. Na przestrzeni paru dni odbywa się rywalizacja każdy z każdym, a najlepsze ekipy Grup I Strefy Euroafrykańskiej, Amerykańskiej oraz Azji i Oceanii toczą później walkę o możliwość wystąpienia w barażu o Grupę Światową II. W ubiegłym sezonie awans na zaplecze elity wywalczyły Białorusinki z Wiktorią Azarenką.

W 2016 roku turniej Grupy I Strefy Euroafrykańskiej wraca do Ejlatu, gdzie w 2013 jedną ze zwycięskich ekip była Polska. Do rywalizacji na kortach twardych w Municipal Tennis Centre stanie 14 drużyn marzących o awansie na wyższy poziom.

Najwyżej klasyfikowaną tenisistką, która wystąpi w Ejlacie (3-6 lutego) będzie Elina Switolina, ćwierćfinalistka Rolanda Garrosa 2015 i zdobywczyni trzech singlowych tytułów w WTA Tour. Ukrainka nie wspomina dobrze występu w rozgrywkach w lutym 2015 roku. W Budapeszcie poniosła dwie singlowe porażki, a jej drużyna zajęła dopiero dziewiąte miejsce. W Ejlacie jej koleżankami z ekipy będą Łesia Curenko, Olga Sawczuk oraz ćwierćfinalistka US Open 2009 Kateryna Bondarenko.

W Ejlacie zagrają też Ana Konjuh (tytuł w w Nottingham z 2015) i Donna Vekić (triumf w Kuala Lumpur w 2014). Belgię wesprą Yanina Wickmayer (półfinał US Open 2009 i cztery singlowe tytuły WTA) i Alison van Uytvanck (ćwierćfinał Rolanda Garrosa 2015), a drużynie Bułgarii pomoże Cwetana Pironkowa (półfinał Wimbledonu 2010 i tytuł w Sydney w 2014). W ekipie Estonii nie zabraknie Kai Kanepi, która grała w ćwierćfinałach wszystkich wielkoszlemowych turniejów oprócz Australian Open. W Ejlacie będzie również młoda Anett Kontaveit (IV runda US Open 2015 i ćwierćfinał w Shenzhen w 2016). Barw Wielkiej Brytanii bronić będą Johanna Konta (IV runda US Open 2015 oraz ćwierćfinały w Nottingham, Eastbourne i Wuhanie w 2015) i Heather Watson (tytuły w Osace w 2012 i w Hobart w 2015). W drużynie Izraela wystąpi Shahar Peer, ćwierćfinalistka Australian Open i US Open z 2007 roku oraz zdobywczyni pięciu tytułów w głównym cyklu w singlu.

W drużynie Portugalii zagra Michelle Larcher de Brito, która wsławiła się pokonaniem Marii Szarapowej, Any Ivanović i Swietłany Kuzniecowej. W barwach Łotwy wystąpi Jelena Ostapenko, o której stało się ostatnio głośno po meczu z Naomi Broady w Auckland. Mistrzyni juniorskiego Wimbledonu 2015 wypuściła rakietę z rąk i ta trafiła chłopca do podawania piłki. Ostapenko przegrała to spotkanie, choć prowadziła 6:4, 5:2 oraz 5:1 w trzecim secie (zmarnowała dwie piłki meczowe).

W dniach 3-6 lutego odbędą się również turnieje Grupy I Strefy Amerykańskiej (w Santa Cruz w Boliwii, kort ziemny) oraz Strefy Azji i Oceanii (Hua Hin w Tajlandii, kort twardy). Największą gwiazdą będzie Sania Mirza, deblowa mistrzyni Wimbledonu i US Open 2015 oraz dwukrotna triumfatorka Mistrzostw WTA. Zagrają również Jarosława Szwiedowa, ćwierćfinalistka Rolanda Garrosa 2010 i 2012, oraz Zarina Dijas, która w dwóch ostatnich edycjach Wimbledonu osiągnęła IV rundę. W drużynie Tajwanu wystąpi Su-Wei Hsieh, deblowa mistrzyni Wimbledonu 2013 i Rolanda Garrosa 2014 oraz triumfatorka Masters 2013. Liderką ekipy Japonii zostanie Kurumi Nara, która dwa lata temu wygrała turniej w Rio de Janeiro. Główną siłą Brazylii będzie Teliana Pereira, triumfatorka turniejów w Bogocie i Florianopolis z 2015 roku. W barwach Kolumbii wystąpi Mariana Duque, która w 2010 roku wywalczyła tytuł w Bogocie po zwycięstwie nad Andżeliką Kerber.

W Grupach Światowych każdy mecz rozgrywany jest do trzech wygranych pojedynków. W strefach kontynentalnych spotkania odbywają się w formule do dwóch zwycięskich gier (są dwa single i debel).

Składy drużyn na turniej Grupy I Strefy Euroafrykańskiej Pucharu Federacji 2015 (Ejlat, 3-6 lutego 2015):

Belgia: Yanina Wickmayer, Alison van Uytvanck, An-Sophie Mestach, Ysaline Bonaventure, kapitan Ann Devries

Bułgaria: Cwetana Pironkowa, Elica Kostowa, Isabella Szinikowa, Dia Ewtimowa, kapitan Dora Rangelowa

Chorwacja: Ana Konjuh, Donna Vekić, Petra Martić, Darija Jurak, kapitan Iva Majoli

Estonia: Anett Kontaveit, Kaia Kanepi, Valeria Gorlats, Maileen Nuudi, kapitan Marten Tamla

Gruzja: Sofia Szapatawa, Jekaterina Gorgodze, Sofia Kwacabaja, Oksana Kałasznikowa, kapitan Margalita Czachnaszwili

Wielka Brytania: Johanna Konta, Heather Watson, Anna Smith, Jocelyn Rae, kapitan Judy Murray

Węgry
: Reka-Luca Jani, Dalma Galfi, Anna Bondar, Fanny Stollar, kapitan Gabor Juhasz

Izrael: Julia Glushko, Shahar Peer, Alona Pushkarevsky, Shelly Krolitzky, kapitan Tzipora Hirsh

Łotwa: Jelena Ostapenko, Diana Marcinkevica, Darta-Elizabete Emulina, Anna Ozerova, kapitan Daiga Juska

Portugalia: Michelle Larcher de Brito, Ines Murta, Barbara Luz, Maria João Koehler, kapitan Neuza Silva

RPA: Chanel Simmonds, Ilze Hattingh, Madrie le Roux, Michelle Sammons, kapitan Earl Grainger

Szwecja: Rebecca Peterson, Susanne Celik, Jacqueline Cabaj Awad, Cornelia Lister, kapitan Lars-Anders Wahlgren

Turcja: Cagla Buyukakcay, Ipek Soylu, Basak Eraydin, Pemra Ozgen, kapitan Alaaddin Karagoz

Ukraina: Elina Switolina, Łesia Curenko, Kateryna Bondarenko, Olga Sawczuk, kapitan Michaił Filima

STREFA EUROAFRYKAŃSKA

Grupa A: Szwecja (1), Portugalia, Ukraina
Grupa B: Wielka Brytania (2), Gruzja, RPA
Grupa C: Chorwacja (3), Estonia, Izrael, Turcja
Grupa D: Węgry (4), Belgia, Bułgaria, Łotwa

Zwycięzcy Grup A i C oraz Grup B i D zmierzą się o miejsca premiowane grą w barażu o Grupę Światową II. Według tej samej zależności najgorsze drużyny z grup zagrają o uniknięcie degradacji do Grupy II Strefy Euroafrykańskiej na sezon 2017. Pozostałe drużyny zagrają o poszczególne miejsca. Awansują dwie i spadną dwie ekipy.

STREFA AMERYKAŃSKA:

Grupa A: Paragwaj (1), Boliwia, Kolumbia, Meksyk
Grupa B: Argentyna (2), Brazylia, Ekwador, Peru

Zwycięzcy grup zmierzą się o miejsce premiowane grą w barażu o Grupę Światową II.  Najsłabsze drużyny (A3 - B4 i B3 - A4) spotkają się o uniknięcie degradacji do Grupy II Strefy Amerykańskiej na sezon 2017. Awansuje jedna, a spadną dwie ekipy.

STREFA AZJI i OCEANII:

Grupa A: Japonia (1), Indie, Tajlandia, Uzbekistan
Grupa B: Kazachstan (2), Chiny, Korea Południowa, Tajwan

Zwycięzcy grup zmierzą się o jedno miejsce premiowane grą w barażu o Grupę Światową II. Najgorsze drużyny zmierzą się o uniknięcie degradacji do Grupy II Strefy Azji i Oceanii na sezon 2017. Zespoły z drugich i trzecich miejsc (A2 - B2, A3 - B3) zagrają o trzecią i czwartą oraz piątą i szóstą pozycję. Awansuje jedna i spadnie jedna drużyna.

Źródło artykułu: