ATP Brisbane: Popis Federera na otwarcie sezonu, Dimitrow i Raonić wyszli z opresji

Roger Federer w znakomitym stylu rozpoczął występy w sezonie 2016, w meczu II rundy turnieju ATP w Brisbane deklasując Tobiasa Kamke. Bardzo trudne przeprawy mają za sobą Grigor Dimitrow i Milos Raonić, którzy - by wygrać - musieli odrabiać straty.

Marcin Motyka
EPA/GEORGIOS KEFALAS / EPA/GEORGIOS KEFALAS

Aż do późnych godzin wieczornych lokalnego czasu musieli czekać kibice w Brisbane, by zobaczyć w akcji największa gwiazdę turnieju i zeszłorocznego triumfatora, Rogera Federera. Ale z pewnością było warto. W swoim pierwszym meczu sezonu 2016 Szwajcar pokazał wszystko, co ma najlepsze. Posyłał cudowne zagrania z linii końcowej, fantastycznie atakował przy siatce i świetnie serwował. Jego rywal, Tobias Kamke, także kilkukrotnie popisał się wyśmienitymi akcjami, ale zdołał ugrać zaledwie trzy gemy.

Federer, dla którego to pierwszy mecz pod wodzą nowego trenera Ivana Ljubicicia, do zwycięstwa potrzebował tylko 55 minut. Helwet w czwartkowym spotkaniu zaserwował dwa asy, po trafionym pierwszym podaniu zdobył 18 z 22 rozegranych akcji, ani razu nie dał się przełamać, wykorzystał pięć z sześciu break pointów i łącznie zapisał na swoim koncie 55 "oczek", o 24 więcej do Niemca.

Ćwierćfinałowym rywalem najwyżej rozstawionego Federera będzie Grigor Dimitrow, którego pokonał w Brisbane w zeszłorocznym półfinale. Łącznie Szwajcar grał z Bułgarem trzykrotnie i nie przegrał nawet seta.

Dimitrow w II rundzie przeszedł bardzo trudną przeprawę. W meczu z Viktorem Troickim przegrywał już 5:7, 2:4, ale zdołał odrobić stratę i wygrał 5:7, 7:6(6), 6:2. Pojedynek był pełen napięć. Obaj tenisiści mieli wiele zastrzeżeń do decyzji sędziowskich, a po zakończeniu Dimitrow odbył rozmowę z arbitrem głównym, Mohamedem Lahyanim. - Graliśmy ponad 2,5 godziny, ale wytrzymałem i czuję się dobrze. Właśnie z tego cieszę się najbardziej - powiedział 24-latek z Chaskowa.

Także Milos Raonić był bliski pożegnania się z Brisbane International w II rundzie. Świetnie serwujący i chętnie atakujący przy siatce Ivan Dodig wygrał pierwszego seta z Kanadyjczykiem, ale zeszłoroczny finalista zmagań w stolicy stanu Queensland ostatecznie okazał się lepszy, zwyciężając 6:7(2), 6:1, 6:4 po dwóch godzinach i 25 minutach.

O ile Dimitrow i Raonić odwrócili losy spotkań, w których przegrywali, o tyle ta sztuka nie udała się Davidowi Goffinowi. Belg, 16. tenisista świata, przegrał w trzech setach z kwalifikantem Lucasem Pouille'em. Dla 21-letniego Francuza to największy sukces w karierze.

Brisbane International, Brisbane (Australia)