Australian Open: Ogromne problemy Djokovicia i Berdycha. Lider rankingu stracił dwa sety z Simonem!

Novak Djoković i Tomas Berdych potrzebowali pięciu setów, aby awansować do ćwierćfinału wielkoszlemowego Australian Open 2016. We wtorek na drodze broniącego tytułu Serba stanie Kei Nishikori.

Rafał Smoliński
PAP/EPA / EPA/FILIP SINGER

Fani tenisa doskonale wiedzą, jak potrafi walczyć Gilles Simon. Francuz niesamowicie biegał w niedzielę po korcie w meczu z Novakiem Djokoviciem, a popełniający całą masę błędów Serb stracił dwa sety. Lider rankingu ATP zanotował aż 100 pomyłek i był niezadowolony, że Francuz doprowadził do decydującej partii.

Zaczęło się zgodnie z planem. Djoković okazał się lepszy od rywala o jednego breaka i pewnie wygrał pierwszego seta. W drugiej odsłonie Simon postawił mu bardzo trudne warunki, a w tie breaku kilka razy idealnie trafił bekhendem, czym wprawił w euforię publiczność zgromadzoną na Rod Laver Arena.

W trzecim secie Djoković z trudem zdobył decydującego breaka, a w czwartym znów lepszy o jedno przełamanie był Simon. Obrońca tytułu wyszedł na 5:1 w piątej partii, lecz Francuz rzucił się jeszcze do ostatniego ataku. Zdołał odrobić tylko jednego breaka, ponieważ Serb zwieńczył pojedynek wynikiem 6:3, 6:7(1), 6:4, 4:6, 6:3.

Djoković po raz 27. z rzędu zagra w ćwierćfinale turnieju wielkoszlemowego, dzięki czemu wyrównał osiągnięcie Jimmy'ego Connorsa. Serb ma powody do zmartwień, bowiem w niedzielę skończył 62 piłki, miał 100 błędów własnych i wykorzystał tylko sześć z 25 break pointów. Simon miał 18 break pointów, ale przełamał zaledwie cztery razy. Francuz przegrał 10 z 11 dotychczasowych meczów z Djokoviciem.

10-krotny triumfator imprez Wielkiego Szlema powalczy o półfinał Australian Open 2016 z finalistą US Open 2014. Kei Nishikori rozegrał w niedzielę bardzo dobry mecz z Jo-Wilfriedem Tsongą, którego pokonał 6:4, 6:2, 6:4. Japończyk świetnie operował bekhendem, skończył 31 piłek i miał 25 pomyłek. To jego trzeci ćwierćfinał w Melbourne, gdzie bez powodzenia grał o półfinał w 2012 i 2015 roku.

Pięciu setów do zwycięstwa potrzebował także w niedzielę Tomas Berdych. Czech po raz szósty zmierzył się z Roberto Bautistą w głównym cyklu i z wielkim trudem odniósł czwarte zwycięstwo. Reprezentant naszych południowych sąsiadów przegrał partię otwarcia, ale wygrał dwie kolejne. W piątym secie zachował zimną krew i pokonał ostatecznie starającego się o premierowy ćwierćfinał w Wielkim Szlemie Hiszpana 4:6, 6:4, 6:3, 1:6, 6:3.

Australian Open, Melbourne (Australia)
Wielki Szlem, kort twardy (Plexicushion), pula nagród w singlu mężczyzn 15 mln dolarów australijskich
niedziela, 24 stycznia

IV runda gry pojedynczej:

Novak Djoković (Serbia, 1) - Gilles Simon (Francja, 14) 6:3, 6:7(1), 6:4, 4:6, 6:3
Tomas Berdych (Czechy, 6) - Roberto Bautista (Hiszpania, 24) 4:6, 6:4, 6:3, 1:6, 6:3
Kei Nishikori (Japonia, 7) - Jo-Wilfried Tsonga (Francja, 9) 6:4, 6:2, 6:4