Australian Open: Wiktoria Azarenka skruszyła opór Barbory Strycovej i zagra z Andżeliką Kerber

Białorusinka Wiktoria Azarenka wygrała z Czeszką Barborą Strycovą i awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego Australian Open.

PAP/EPA / EPA/DAVID CROSLING

Wiktoria Azarenka (WTA 16) ósmy rok z rzędu zagrała w Melbourne w IV rundzie. W poniedziałek Białorusinka pokonała 6:2, 6:4 Barborę Strycovą (WTA 48). Czeszka, która w sobotę wyeliminowała Garbine Muguruzę, może być zadowolona ze swojej postawy. Szczególnie w drugim secie, który trwał 54 minuty, stawiła byłej liderce rankingu twardy opór. 29-latka z Pilzna ostrymi piłkami zmuszała rywalkę do biegania i popisywała się pięknymi wolejami.

W ciągu 86 minut Azarenka posłała 15 kończących uderzeń i popełniła 14 niewymuszonych błędów. Strycovej naliczono 23 piłki wygrane bezpośrednio i 33 pomyłki. Czeszka zmarnowała dwa break pointy. Przy siatce zgarnęła 23 z 33 punktów. Białorusinka przy swoim pierwszym podaniu straciła tylko siedem punktów.

Azarenka w tym roku wygrała dziewięć meczów, tracąc w nich 28 gemów. W Brisbane wywalczyła pierwszy od 2013 roku tytuł. Dzielą ją trzy kroki od trzeciego triumfu w Australian Open (2012 i 2013). Strycova po raz drugi doszła do IV rundy wielkoszlemowej imprezy. Dwa lata temu osiągnęła ćwierćfinał Wimbledonu. Było to piąte spotkanie tych tenisistek i Czeszka pozostaje bez zdobytego seta.

Andżelika Kerber (WTA 6) wygrała 6:4, 6:0 ze swoją rodaczką Anniką Beck (WTA 55). Urodzona w Bremie 28-latka miała dodatni bilans kończących uderzeń do niewymuszonych błędów (25-20), zaś jej przeciwniczka mocno ujemny (18-34). Pierwszy set (godzina walki) był niezwykle zażarty i pełen przełamań. Po przegraniu go Beck, do bólu konsekwentna w zagrywaniu piłek w jednym tempie i w tym samym kierunku, straciła animusz. 21-latka z Bonn po raz pierwszy dotarła do 1/8 finału wielkoszlemowej imprezy. W całym meczu, który trwał 88 minut, było 10 przełamań, z czego siedem na korzyść Kerber. W ubiegłym sezonie Beck pokonała Agnieszkę Radwańską w I rundzie Rolanda Garrosa.

W ćwierćfinale dojdzie do konfrontacji Azarenki z Kerber. W poprzednich sześciu ich meczach (ostatni miał miejsce w niedawnym finale w Brisbane) górą była Białorusinka, która straciła dwa sety. W ćwierćfinale Australian Open wystąpi ona po raz piąty. Kerber nigdy wcześniej nie doszła w Melbourne tak daleko. Osiągnęła za to półfinały US Open 2011 i Wimbledonu 2012. W londyńskiej lewie Wielkiego Szlema grała też w ćwierćfinale w 2014 roku, podobnie jak w Rolandzie Garrosie dwa lata wcześniej.