Australian Open: Półfinał gigantów! Djoković pokonał Nishikoriego i zagra z Federerem

Novak Djoković w trzech setach pokonał Keia Nishikoriego w ćwierćfinale Australian Open 2016. W meczu o finał broniący tytułu Serb zmierzy się z Rogerem Federerem.

Marcin Motyka
PAP/EPA / EPA/FILIP SINGER

Jeżeli meczem z Keiem Nishikorim Novak Djoković miał zatrzeć złe wrażenie po pięciosetowym starciu z Gillesem Simonem, w którym popełnił aż 100 niewymuszonych błędów, tego nie zrobił. W ćwierćfinałowej konfrontacji z Japończykiem Serb znów zaprezentował się, jak na swoje możliwości, bardzo przeciętnie. Ale wygrał bez straty partii, ponieważ jego wtorkowy rywal także był daleki od optymalnej dyspozycji.

Przystępując do tego meczu, obaj mieli z pewności mieli pamięci ich ostatni pojedynek, z listopadowych Finałów ATP World Tour, kiedy Djoković wygrał, tracąc jednego gema. Ale belgradczyk musiał się mieć na baczności, bowiem Nishikori to jeden z niewielu, który w ostatnich latach pokonał Serba w turnieju wielkoszlemowym - dokonał tego w półfinale US Open 2014.

O triumfie Djokovicia w pierwszym secie (6:3) zadecydowała jedna chwila słabości Nishikoriego. W szóstym gemie japoński tenisista wypuścił z rąk prowadzenie 40-0, a przy break poincie popełnił podwójny błąd serwisowy. Druga partia natomiast to totalna dominacja Djokovicia. Obrońca tytułu objął prowadzenie 3-0, następnie uzyskał kolejnego breaka i wyszedł na 5:1, by zwyciężyć 6:2.

Przed rozpoczęciem trzeciej odsłony Nishikori poprosił o przerwę medyczną. W początkowej fazie tej odsłony obaj mieli ogromne kłopoty z serwisem. Nishikori objął prowadzenie 2:0, Djoković odrobił stratę, ale po chwili znów oddał poddanie, aby w piątym gemie po raz kolejny przełamać Japończyka.

Kropkę nad "i" na swojej wygranej lider rankingu ATP postawił w siódmym gemie trzeciego seta, gdy wygrywającym forhendem wypracował break pointa, którego zamienił na przełamanie, wygrywając długą wymianę. Do końca Serb nie miał już najmniejszych problemów, a pojedynek zwieńczył fantastycznym bekhendem po krosie, być może najlepszym uderzeniem całego spotkania.

W ciągu 127 minut Djoković zaserwował sześć asów (Nishikori dziewięć), dwukrotnie został przełamany i wykorzystał sześć z 11 break pointów. Obaj zakończyli mecz na minusie w bilansie uderzeń wygrywających do niewymuszonych błędów - Serb 22-27, a Japończyk 31-54.

- Wiele razy grałem z Nishikorim, więc wiedziałem, czego się po nim spodziewać. On - tak jak Simon w poprzedniej rundzie - postawił mi trudne warunki, lecz popełniał o wiele więcej niewymuszonych błędów. Ja czułem się lepiej niż w poprzedni meczu. Byłem w stanie kontrolować sytuację na korcie, dobrze uderzałem z linii końcowej i lepiej serwowałem, bo w czasie gry zastosowałem kilka poprawek. Musiałem uważać na jego bekhend, który jest groźny - mówił 28-latek z Belgradu.

Djoković awansował do swojego 29. w karierze w wielkoszlemowego półfinału. W najlepszej "czwórce" Australian Open znalazł się po raz szósty. W czwartkowym meczu o finał stanie naprzeciw Rogera Federera, z którym ma bilans 23-23 i którego pokonywał w finałach dwóch poprzednich turniejów wielkoszlemowych (Wimbledon i US Open 2015).