Australian Open: Kolejne historyczne osiągnięcie Rogera Federera, Szwajcar w półfinale

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / EPA/JULIAN SMITH  /
PAP/EPA / EPA/JULIAN SMITH /

Roger Federer 12. raz w karierze awansował do półfinału Australian Open. We wtorkowym meczu 1/4 finału Szwajcar w trzech setach pokonał Tomasa Berdycha.

Podczas Australian Open 2016 Roger Federer specjalizuje się w ustanawianiu historycznych osiągnięć. Pokonując w III rundzie Grigora Dimitrowa, Szwajcar został pierwszym tenisistą w dziejach, który wygrał 300 meczów w turniejach wielkoszlemowych. Z kolei we wtorek Federer wygrał w ćwierćfinale z Tomasem Berdychem i stał się pierwszym w dziejach Ery Otwartej, który w Australian Open zwyciężył w 80. pojedynkach.

Nie był to tak wspaniały i dramatyczny mecz jak w IV rundzie Australian Open 2009, kiedy Federer pokonał Berdycha, odrabiając stratę 0-2 w setach. Szwajcar nie zagrał na tak kosmicznym poziomie, jak w 1/8 finału z Davidem Goffinem, ale wygrał bardzo pewnie - 7:6(4), 6:2, 6:4 i podwyższył bilans bezpośrednich konfrontacji z Czechem na 16-6. Na wygraną partię ze Szwajcarem Berdych czeka od czterech spotkań, od finału w Dubaju w 2014 roku.

Aby wygrać premierową odsłonę, Federer potrzebował tie breaka, choć już w dziesiątym gemie miał setbola. Berdych się jednak obronił. W drugim secie bazylejczyk zwyciężył łatwo - 6:2.

O losach meczu rozstrzygnął dziewiąty gem trzeciego seta. Wówczas, po bardzo długiej walce, za czwartym break pointem Federer wywalczył przełamanie i wyszedł na prowadzenie 5:4. Berdych zerwał się do walki, ale nie był w stanie odrobić tej straty i Szwajcar przy własnym serwisie zakończył mecz.

W ciągu 136 minut obaj zaserwowali po dziewięć asów, Federer dwukrotnie został przełamany i wykorzystał pięć z dziesięciu break pointów, posłał 48 zagrań kończących oraz popełnił 26 niewymuszonych błędów (Berdych 27 winnerów i pomyłek własnych), a także łącznie zdobył 109 punktów, o 20 więcej od Czecha.

- Jestem bardzo szczęśliwy, bo Tomas na przestrzeni ostatnich lat sprawił mi wiele kłopotów. To jeden z tych rywali, dzięki którym chcesz stawać się coraz lepszy. Myślę, że zagrałem dobrze. Kluczowy, ale i zdecydowanie najtrudniejszy był pierwszy set - mówił 34-latek z Bazylei.

Federer awansował do swojego 39. w karierze, w tym, 12. w Australian Open, wielkoszlemowego półfinału. O finał zagra z Novakiem Djokoviciem.

Australian Open, Melbourne (Australia) Wielki Szlem, kort twardy (Plexicushion), pula nagród w singlu mężczyzn 15 mln dolarów australijskich wtorek, 26 stycznia