Australian Open: Jamie Murray i Bruno Soares najlepsi w grze podwójnej

Brytyjczyk Jamie Murray i Brazylijczyk Bruno Soares zostali triumfatorami gry podwójnej mężczyzn wielkoszlemowego Australian Open.

PAP/EPA / EPA/MADE NAGI

Jamie Murray wystąpił w trzecim z rzędu wielkoszlemowym finale. W Ubiegłym sezonie w Wimbledonie i US Open poniósł porażki w parze z Australijczykiem John Peers. W sobotę wywalczył tytuł w Melbourne wspólnie z Bruno Soaresem. Brytyjczyk i Brazylijczyk pokonali 2:6, 6:4, 7:5 Kanadyjczyka Daniela Nestora i Czecha Radka Stepanka.

W drugim gemie pierwszego seta Murray wrócił z 15-40 przy pomocy świetnych serwisów. Stepanek popisał się świetnym czuciem przy siatce i wykorzystał okazję na 3:1. W piątym gemie Nestor obronił break pointa wygrywającym serwisem. Drugie przełamanie Czech i Kanadyjczyk zaliczyli na 6:2. Set dobiegł końca, gdy Soares popełnił podwójny błąd.

W trzecim gemie drugiej partii Stepanek obronił trzy break pointy, ale w piątym, po grze na przewagi (10 rozegranych punktów), podanie stracił Nestor, któremu nic nie dało doprowadzenie do równowagi z 15-40. Było to jedyne przełamanie w całym seta, którego w 10. gemie zakończył wyrzucony przez Kanadyjczyka kros forhendowy.

W trzecim gemie decydującej odsłony Nestor odparł break pointa, ale w piątym podanie oddał Stepanek, który od 40-30 stracił trzy punkty. Kanadyjczyk zniwelował dwa break pointy i poprawił wynik na 3:4. Przy 5:4 serwował Murray i miał piłkę meczową, ale genialnym returnem obronił ją Nestor, lecz po chwili oddał podanie. To co nie udało się Brytyjczykowi zrobił Soares, który wynik meczu na 2:6, 6:4, 7:5 ustalił wygrywającym serwisem.

Trwające dwie godziny i 19 minut spotkanie zakończyło się dwie minuty przed godzinę 1:00 w nocy miejscowego czasu. Murraya i Soares popełnili siedem podwójnych błędów i zdobyli łącznie o pięć punktów mniej od rywali )97-102), ale to oni cieszyli się ze zwycięstwa. Naliczono im 32 kończące uderzenia i 16 niewymuszonych błędów. Nestor i Stepanek mieli 36 piłek wygranych bezpośrednio i 14 pomyłek.

Statystyki finału gry podwójnej mężczyzn Statystyki finału gry podwójnej mężczyzn

Radek Stepanek, dwukrotny triumfator Pucharu Davisa, pozostaje z dwoma wielkoszlemowymi tytułami na koncie. Australian Open 2012 i US Open 2013 wygrał wspólnie z Leanderem Paesem. Trzy lata temu w Nowym Jorku rywalem Czecha w finale również był Bruno Soares, którego partnerem był wtedy Austriak Alexander Peya. Nestor w swoim dorobku ma dziewięć wielkoszlemowych tytułów w deblu, w tym jeden zdobyty w Melbourne w 2002 roku z Markiem Knowlesem.

Brytyjczyk i Brazylijczyk zostali pierwszą parą od czasu Vaska Pospisil i Jacka Socka (Wimbledon 2014), która w swoim pierwszym wspólnym występie wygrała turniej tej rangi. Jamie Murray zdobył swój pierwszy wielkoszlemowy tytuł w deblu mężczyzn. W 2007 roku triumfował w Wimbledonie w grze mieszanej wspólnie z Jeleną Janković. Również dla Bruno Soaresa to największy sukces w karierze. Wcześniej święcił dwa triumfy w US Open w mikście - w 2012 roku z Jekateriną Makarową i dwa lata później z Sanią Mirzą. W niedzielę będzie miał szansę wzbogacić się o kolejne trofeum. Wspólnie z Jeleną Wiesniną wystąpią w finale, a ich rywalami będą Coco Vandeweghe  i Horią Tecau.

Australian Open, Melbourne (Australia)
Wielki Szlem, kort twardy (Plexicushion), pula nagród w deblu mężczyzn 2,6 mln dolarów australijskich
sobota, 30 stycznia

finał gry podwójnej:

Jamie Murray (Wielka Brytania, 7) / Bruno Soares (Brazylia, 7) - Daniel Nestor (Kanada) / Radek Stepanek (Czechy) 2:6, 6:4, 7:5

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)