WTA Ad-Dauha: Niesamowity powrót Bouchard, rutynowa wygrana Petković nad Makarową

Eugenie Bouchard przegrywała już 0:4 w trzecim secie pojedynku z Anastasiją Sevastovą, ale zdołała odrobić stratę, obronić dwa meczbole i awansować do II rundy turnieju WTA Premier 5 na kortach twardych w katarskiej Ad-Dausze.

Rafał Smoliński
Newspix / Sydney Low

Dwie godziny i 28 minut spędziły na korcie centralnym Khalifa International Tennis and Squash Complex Eugenie Bouchard i Anastasija Sevastova. Kanadyjka była o krok od porażki w 12. gemie trzeciej partii, ale oddaliła dwie piłki meczowe, by triumfować ostatecznie 5:7, 6:3, 7:6(4). - Chciałam uczynić ten pojedynek bardziej interesującym dla wszystkich - zażartowała tenisistka z Kraju Klonowego Liścia.

Ale na korcie do śmiechu jej nie było, choć miała więcej okazji na przełamanie od rywalki. Łotewska kwalifikantka, która w wielkim stylu powróciła do Top 100, okazała się lepsza w premierowej odsłonie, a w trzeciej miała już 4:0. Bouchard podniosła jednak poziom gry, świetnie radziła sobie przy siatce i po skończeniu w całym pojedynku 40 piłek zwyciężyła w decydującym tie breaku. Kanadyjka popełniła także 49 błędów własnych, przy 36 Sevastovej, która miała tylko 25 winnerów.

Rutynowe zwycięstwo nad Jekateriną Makarową odniosła Andrea Petković. Niemka znalazła sposób na Rosjankę już po raz czwarty z rzędu, zwyciężając tym razem leworęczną moskwiankę 6:3, 6:2. Ich niedzielne starcie trwało zaledwie 67 minut, a reprezentantka naszych zachodnich sąsiadów wykorzystała pięć z ośmiu break pointów.

W II rundzie turnieju Qatar Total Open znalazły się również Daria Kasatkina i Julia Putincewa. Zdolna Rosjanka potrzebowała trzech setów, aby pokonać chińską kwalifikantkę Qiang Wang 6:1, 2:6, 6:3. Reprezentująca barwy Kazachstanu Putincewa nie miała natomiast problemów z ograniem mistrzyni zawodów Katowice Open 2015, Anny Schmiedlovej.

Na poniedziałek organizatorzy katarskiej imprezy zaplanowali do rozegrania pozostałe 14 spotkań I rundy singla.

Qatar Total Open, Ad-Dauha (Katar)
WTA Premier 5, kort twardy, pula nagród 2,818 mln dolarów
niedziela, 21 lutego

I runda gry pojedynczej:

Eugenie Bouchard (Kanada, WC) - Anastasija Sevastova (Łotwa, Q) 5:7, 6:3, 7:6(4)
Daria Kasatkina (Rosja) - Qiang Wang (Chiny, Q) 6:1, 2:6, 6:3
Andrea Petković (Niemcy) - Jekaterina Makarowa (Rosja) 6:3, 6:2
Julia Putincewa (Kazachstan) - Anna Karolina Schmiedlova (Słowacja) 6:2, 6:4

wolne losy: Andżelika Kerber (Niemcy, 1); Simona Halep (Rumunia, 2); Agnieszka Radwańska (Polska, 3); Garbine Muguruza (Hiszpania, 4); Petra Kvitova (Czechy, 5), Belinda Bencić (Szwajcaria, 6); Lucie Safarova (Czechy, 7); Carla Suarez (Hiszpania, 8)