Puchar Davisa: Porażka Novaka Djokovicia w deblu, Włochy w ćwierćfinale

Novak Djoković i Nenad Zimonjić nie zdobyli nawet seta w pojedynku z Andriejem Gołubiewem i Ołeksandrem Niedowiesowem. Kazachowie potrzebują już tylko jednego punktu, by pokonać Serbów. Do ćwierćfinału awansowali Włosi.

PAP/EPA / FILIP SINGER

Osłabieni brakiem Rogera Federera i Stana Wawrinki Szwajcarzy w piątek dzielnie walczyli. Marco Chiudinelli przegrał z Paolo Lorenzim po niesamowitej batalii, nie wykorzystując prowadzenia 5:2 w piątym secie oraz trzech piłek meczowych. Henri Laaksonen urwał jedną partię Andreasowi Seppiemu. W sobotniej grze podwójnej w ekipie Szwajcarii na korcie pojawili się ci sami tenisiści i polegli w trzech setach. Simone Bolelli i Andreas Seppi wygrali 6:3, 6:1, 6:3 po godzinie i 45 minutach.

Włosi mieli znacznie więcej kończących uderzeń (33-19) i popełnili mniej niewymuszonych błędów od rywali (28-36). Ekipa z Półwyspu Apenińskiego po raz trzeci w ciągu ostatnich czterech lata zagra w ćwierćfinale Grupy Światowej Pucharu Davisa. O półfinał podopieczni Corrado Barazzuttiego zmierzą się z Argentyną u siebie lub z Polską na wyjeździe.

W całkowicie odmiennych nastrojach są Serbowie, którzy po dwóch dniach przegrywają w Belgradzie z Kazachstanem. W sobotniej grze podwójnej Novak Djoković i Nenad Zimonjić ulegli 3:6, 6:7(3), 5:7 Andriejowi Gołubiewowi i Ołeksandrowi Niedowiesowowi. Sfrustrowany lider singlowego rankingu ATP pod koniec trzeciego seta wyładował swoją złość na rakiecie. W trwającym dwie godziny i 29 minut pojedynku reprezentanci gospodarzy popełnili osiem podwójnych błędów i 56 niewymuszonych. Dwa lata temu Gołubiew i Niedowiesow pokonali w deblu Rogera Federera i Stana Wawrinkę.

Kazachowie są specjalistami od zaskoczeń. Od 2011 roku tylko raz nie awansowali do ćwierćfinału. Pięć lat temu pokonali ekipę Tomasa Berdycha, a w 2014 roku odprawili Belgów. W ubiegłym sezonie wyeliminowali Belgów. Wszystkie te mecze Kazachowie wygrali 3-2 i za każdym razem decydowała piąta gra. W 2013 roku pokonali 2-1 Austriaków. Jeśli podopieczni Diasa Doskarajewa pokonają Serbów to w kolejnej rundzie zagrają z Brytyjczykami lub Japończykami.

W Birmingham Andy i Jamie Murrayowie pokonali 6:3, 6:2, 6:4 Yoshihito Nishiokę i Yasutakę Uchiyamę. W trwającym godzinę i 53 minuty pojedynku Brytyjczycy zaserwowali 12 asów i wykorzystali cztery z siedmiu break pointów. Japończycy nie mieli ani jednej szansy na przełamanie. Obrońcy tytułu po dwóch dniach prowadzą 2-1. W niedzielę dojdzie do szlagierowo zapowiadającego się starcia Andy'ego Murraya z Keiem Nishikorim.

Tomas Berdych i Radek Stepanek wyprowadzili Czechów na prowadzenie w wyjazdowym meczu z Niemcami. W sobotę pokonali oni 7:6(7), 7:5, 6:4 Philippa Kohlschreibera i Philippa Petzschnera. W trwającym dwie godziny i 43 minuty pojedynku Czesi obronili pięć break pointów, a sami przełamali rywali dwa razy. Berdych i Stepanek to triumfatorzy Pucharu Davisa z 2012 i 2013 roku.

Belgowie, finaliści z ubiegłego roku, przegrywają z Chorwatami. W deblu Ruben Bemelmans i David Goffin ulegli 6:7(5), 3:6, 1:6 Ivanowi Dodigowi i Franko Skugorowi po godzinie i 54 minutach walki. Chorwaci zaserwowali pięć asów, obronili dwa break pointy i wykorzystali cztery z ośmiu okazji na przełamanie. Zwycięzca tego meczu w lipcu może zagrać na wyjeździe z Amerykanami, którzy potrzebują już tylko jednego punktu, aby wyeliminować Australijczyków.

Wielka Brytania - Japonia 2:1, Barclaycard Arena, Birmingham (Wielka Brytania)
I runda Grupy Światowej, kort twardy w hali
piątek-niedziela, 4-6 marca

Gra 1.: Andy Murray - Taro Daniel 6:1, 6;3, 6:1
Gra 2.: Daniel Evans - Kei Nishikori 3;6, 5:7, 6:;7(3)
Gra 3.: Andy Murray / Jamie Murray - Yoshihito Nishioka / Yasutaka Uchiyama 6:3, 6:2, 6:4
Gra 4.: Andy Murray - Kei Nishikori *niedziela od godz. 14:00
Gra 5.: Daniel Evans - Taro Daniel *niedziela

Serbia - Kazachstan 1:2, Pionir Hall, Belgrad (Serbia)

Gra 1.: Novak Djoković - Ołeksandr Niedowiesow 6:1, 6:2, 6:3
Gra 2.: Viktor Troicki - Michaił Kukuszkin 5:7, 2:6, 4:6
Gra 3.: Novak Djoković / Nenad Zimonjić - Andriej Gołubiew / Ołeksandr Niedowiesow 3:6, 6:7(3), 5:7
Gra 4.: Novak Djoković - Michaił Kukuszkin *niedziela od godz. 13:00
Gra 5.: Viktor Troicki - Ołeksandr Niedowiesow *niedziela

Włochy - Szwajcaria 3:0, Adriatic Arena, Pesaro (Włochy)
I runda Grup Światowej, kort ziemny w hali

Gra 1.: Paolo Lorenzi - Marco Chiudinelli 7:6(14), 6:3, 4:6, 5:7, 7:5
Gra 2.: Andreas Seppi - Henri Laaksonen 7:5, 7:6(4), 3:6, 6:3
Gra 3.: Simone Bolelli / Andreas Seppi - Marco Chiudinelli / Henri Laaksonen 6:3, 6:1, 6:3
Gra 4.: Andreas Seppi - Marco Chiudinelli *niedziela od godz. 14:00
Gra 5.: Paolo Lorenzi- Henri Laaksonen *niedziela

Niemcy - Czechy 1:2, TUI Arena, Hanower (Niemcy)

Gra 1.: Philipp Kohlschreiber - Lukas Rosol 3:6, 6:3, 6:4, 2:6, 6:3
Gra 2.: Alexander Zverev - Tomas Berdych 6:7(6), 6:1, 6:4, 6:7(5), 4:6
Gra 3.: Philipp Kohlschreiber / Philipp Petzschner - Radek Stepanek / Tomas Berdych 6:7(7), 5:7, 4:6
Gra 4.: Philipp Kohlschreiber - Tomas Berdych *niedziela od godz. 13:00
Gra 5.: Alexander Zverev - Lukas Rosol *niedziela

Belgia - Chorwacja 1:2, Country Hall du Sart-Tilman, Liège (Belgia)
I runda Grupy Światowej, kort ziemny w hali

Gra 1.: Kimmer Coppejans - Marin Cilić 5:7, 3:6, 5:7
Gra 2.: David Goffin - Borna Corić 6:3, 6:2, 2:6, 3:6, 6:3
Gra 3.: Ruben Bemelmans / David Goffin - Ivan Dodig / Franko Skugor 6:7(5), 3:6, 1:6
Gra 4.: David Goffin - Marin Cilić *niedziela od godz. 14:00
Gra 5.: Kimmer Coppejans - Borna Corić *niedziela

Źródło: TVP S.A.