KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Raymond Moore zrezygnował z funkcji dyrektora turnieju w Indian Wells

Właściciel BNP Paribas Open, Larry Ellison, ogłosił w poniedziałkowy wieczór, że Raymond Moore zrezygnował z funkcji dyrektora turnieju w Indian Wells.

Rafał Smoliński
Rafał Smoliński

- W następnym życiu chciałbym być działaczem WTA, głównie dlatego, że jadą na plecach męskiego tenisa. Nie muszą podejmować żadnych decyzji i mają szczęście. Bardzo dużo szczęścia. Gdybym był tenisistką, na kolanach dziękowałbym Bogu za to, że na świecie pojawili się Federer i Nadal, bo to oni wypromowali ten sport - powiedział Raymond Moore przed niedzielnymi finałami turnieju w Indian Wells.

I choć 69-latek z Johannesburga szybko przeprosił za swoje słowa, to nic już nie mogło zatrzymać zewsząd płynącej fali krytyki. - Jeśli przeczytasz transkrypt tej wypowiedzi, możesz zinterpretować ją tylko w jeden sposób. Mówię bardzo dobrze po angielsku i jestem pewna, że on też. Przekaz był jasny - klękać na kolanach, co jest naprawdę obraźliwe. Mamy również dziękować mężczyznom, jednak my, jako kobiety, również przebyłyśmy długą drogę. Nie musimy przed nikim klękać - stwierdziła Serena Williams.

Martina Navratilova nawoływała do bojkotu, stanowcza odpowiedź szefa WTA

Legendarna tenisistka, a obecnie komentatorka, Martina Navratilova, nie ukrywała swojego niezadowolenia po wypowiedzi Moore'a. - To przygnębiające słyszeć Raya Moore'a wypowiadającego pełne uprzedzenia zdania rodem ze średniowiecza dotyczące kobiecego tenisa. Do tej pory radziłyśmy sobie same, bez pomocy mężczyzn, i będziemy tak robić w przyszłości - stwierdziła. Navratilova wezwała nawet zawodniczki do zbojkotowania przyszłorocznej edycji BNP Paribas Open. - Trudno mi sobie wyobrazić, by jakakolwiek kobieta chciała wrócić do Indian Wells, jeśli Moore zachowa posadę dyrektora turnieju - zakończyła.

Głos w sprawie Moore'a zabrał również szef WTA, Steve Simon. Były dyrektor BNP Paribas Open, aktualnie zarządzający kobiecym tenisem, skrytykował swojego następcę. - Słowa Raya były rozczarowujące i bardzo niepokojące. Naruszyły one nasz kodeks postępowania, dlatego zostaną dokładnie przeanalizowane przez cały zarząd - powiedział w rozmowie z Telegraph. Simon, podobnie jak Navratilova, nie ukrywał, że wobec Moore'a powinny zostać wyciągnięte odpowiednie konsekwencje.

Oburzenie również w WNBA

Wypowiedź Moore'a była szeroko komentowana przez światowe media oraz organizacje. Specjalne oświadczenie w tej sprawie wydała nawet prezydent kobiecej ligi WNBA, Lisa Borders: - WNBA potępia pogardliwe uwagi poczynione przez dyrektora turnieju w Indian Wells Raymonda Moore'a odnośnie kobiet grających w WTA Tour. Zawodniczki niczym nie różnią się od mężczyzn. Inspirują miliony fanów i ciężko pracują, aby być najlepszymi w swoim sporcie poprzez rywalizację na najwyższym poziomie, bijąc rekordy i zdobywając mistrzostwa. W czasie, gdy fizyczne i emocjonalne korzyści ze sportowej rywalizacji nigdy nie były bardziej jasne, musimy wzmacniać i wspierać wszelkie inicjatywy dla dziewcząt i kobiet do uprawiania sportu, zamiast promować przestarzałe, szkodliwe i nieświadome opinie.

Indian Wells: Radwańska - Williams: Zobacz skrót meczu

Indian Wells: Radwańska - Williams: Zobacz skrót meczu

Mecze Igi Świątek oglądaj w CANAL+ oraz w serwisie canalplus.com
Polub Tenis na Facebooku
Zgłoś błąd
ESPN / Telegraph / materiały prasowe
Komentarze (11)
 • Eleonor_ Zgłoś komentarz
  Właśnie,natychmiastowa dymisja, to nazywa się... prawdziwa demokracja:)) Podoba mi się.Kiedy my w naszym kraju, doczekamy się takich 'honorowych' zachowań, w wielu dziedzinach...
  • Seb Glamour Zgłoś komentarz
   Bardzo dobra decyzja tego pana.
   • woj Mirmiła Zgłoś komentarz
    W sporcie zawodowym działają rynkowe prawa popytu i podaży, według których towar jakim w tym przypadku jest mecz/turniej tenisowy (uczestnik meczu/turnieju) jest wart tyle, ile nabywca
    Czytaj całość
    gotów jest za niego zapłacić (kupując bilet, abonament tv), zatem dyskusja o wyższości/niższości tenisa męskiego przypomina rozważania prof. Mniemanologii Stosowanej J. T. Stanisławskiego nt. wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkiej Nocy ;)
    • Teofi Zgłoś komentarz
     Mężczyźni powinni zarabiać więcej w tych turniejach gdzie grają do 3 wygranych setów. A o ile więcej? To powinno zależeć od sponsorów i organizatorów. Sposób w jaki RM wyraził
     Czytaj całość
     swoje zdanie był nieprzemyślany a właściwie to głupi i w sumie dobrze ,że pozwolono mu zrezygnować . Równie dobrze mogli go wywalić na zbity pysk.
     • Nielubie Fejsa Zgłoś komentarz
      Btw, zawieście Djokovica, też uważa, że meżczyzni powinni zarabiać więcej - proporcjonalnie do ilości biletów na ten przykład....
      • Nielubie Fejsa Zgłoś komentarz
       Za szczerość się dziś leci. Podobnie jak były już właściciel Clippers. Z Allacha się można wyśmiewać i się oburzamy na akty terroru, które to wywołuje. A sami niszczymy tych,
       Czytaj całość
       którzy mają inne zdanie niż jedynie słuszne, mainstreamowe. Bleeee.
       Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
       ×
       Sport na ×