ATP Miami: Del Potro zagra z Federerem w II rundzie, Jużny lepszy od Gulbisa

Juna Martin del Potro w dwóch setach pokonał Guido Pellę i tym samym w II rundzie turnieju ATP w Miami dojdzie do hitowo zapowiadającej się konfrontacji Argentyńczyka z Rogerem Federerem. W środę wygrali też Michaił Jużny i Vasek Pospisil.

Marcin Motyka

To Guido Pella, a nie Juan Martin del Potro jest obecnie najwyżej klasyfikowanym Argentyńczykiem w rankingu ATP, ale w środowy wieczór przekonał się, iż do klasy rodaka wiele mu brakuje. W I rundzie imprezy ATP World Tour Masters 1000 w Miami Del Potro, dla którego to trzeci turniej po trwającej 11 miesięcy absencji spowodowanej kontuzją nadgarstka, wygrał z kolegą z reprezentacji 6:0, 7:6(4) w godzinę i 28 minut.

Tym samym w II rundzie dojdzie do hitowo zapowiadającej się konfrontacji dwóch tenisistów, którzy w ostatnim czasie walczyli z kłopotami zdrowotnymi - Del Potro zmierzy się z Rogerem Federerem, który w Miami wraca do rozgrywek po dwumiesięcznej pauzie wymuszonej operacją kolana. Piątkowy pojedynek Szwajcara z Argentyńczykiem będzie 21. w głównym cyklu i zarazem pierwszym od listopada 2013 roku. Częściej, 15-krotnie, wygrywał Federera, ale to Del Potro wygrał najważniejsze spotkanie, jakie rozegrali - triumfując w 2009 roku w finale wielkoszlemowego US Open.

W środową noc Argentyńczycy mieli powody do radości nie tylko z powodu wygranej Del Potro. Zwyciężył także Juan Monaco. Tenisista z Tandil zmierzył się z Ivanem Dodigiem, który skreczował w końcówce trzeciego seta po tym, jak przegrał dziesięć gemów z rzędu. Monaco w II rundzie stanie naprzeciw Gillesa Simona, turniejowej "18".

Najmłodszy uczestnik Miami Open, liczący sobie 18 lat i cztery miesięcy Taylor Fritz zanotował zwycięski debiut w tej imprezie. Utalentowany Amerykanin wygrał
ze starszym o 12 lat Simone Bolellim 6:4, 6:2. Kolejnym rywalem Fritza będzie inny weteran, 33-latek David Ferrer.

Gdy na korcie spotykają się Michaił Jużny i Ernests Gulbis, na korcie można spodziewać się wszystkiego. Niestety, w środę zabrakło najważniejszego - czyli emocji. Jużny zwyciężył pewnie (6:4, 6:2), podwyższając bilans bezpośrednich starć z Łotyszem na 5-3. O pierwszy od 2013 roku awans do 1/16 finału Miami Open Rosjanin powalczy z rozstawionym z numerem 20. Benoitem Paire'em.

Mimo 66 niewymuszonych błędów i trzech strat serwisu, Vasek Pospisil poradził sobie z Diego Schwartzmanem. Kanadyjczyk wygrał 2:6, 6:3, 7:6(4), a całe spotkanie trwało dwie godziny i 35 minut. W następnej fazie zmagań na Florydzie Pospisil zagra z João Sousą, oznaczonym numerem 33.

W innej ponad dwugodzinnej batalii Albert Ramos okazał się lepszy od Alejandro Gonzaleza. Hiszpan w 12. gemie trzeciego seta obronił piłkę meczową i pokonał kolumbijskiego kwalifikanta 5:7, 6:2, 7:6(3). Ramos, który w środę spędził na korcie 161 minut, o kolejną wygraną będzie starał się w meczu z Richardem Gasquetem.

W środę do II rundy awansowali także Marcel Granollers i Yoshihito Nishioka. Hiszpan w meczu dwóch kwalifikantów odprawił z kwitkiem Bjorna Fratangelo, natomiast Japończyk ograł "szczęśliwego przegranego" z eliminacji, Jareda Donaldsona.