Białoruski tenisista nie został ukarany za stosowanie meldonium

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Białoruski tenisista Siergiej Betow nie zostanie zawieszony za stosowanie meldonium. Poinformowała o tym w piątek Międzynarodowa Federacja Tenisowa.

W tym artykule dowiesz się o:

28-letni Siergiej Betow został przyłapany na stosowaniu meldonium podczas wielkoszlemowego Australian Open 2016, podobnie jak Rosjanka Maria Szarapowa. Białorusin przystąpił w Melbourne do turnieju debla, lecz wspólnie z Rosjaninem Tejmurazem Gabaszwilim odpadł już po rozegraniu pierwszego spotkania.

Betow, aktualny 77. deblista świata, został 12 marca tymczasowo zawieszony do czasu wyjaśnienia sprawy. Tenisista przyznał, że przyjął dawkę leku, ale pod koniec października 2015 roku, kiedy środek ten nie był jeszcze zakazany. W pobranej 21 stycznia próbce znalazło się poniżej 1 mikrograma tej substancji, dlatego Międzynarodowa Federacja Tenisowa nie znalazła powodu do ukarania zawodnika. - Pan Betow nie mógł nawet zdawać sobie sprawy z tego, że zażywany przez niego środek pozostanie w organizmie przez tak długi czas - zauważyli oficjele z ITF.

Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) wydała w połowie kwietnia specjalny komunikat, w którym podała ważne informacje odnośnie sposobu karania sportowców stosujących meldionum. Jeśli dany zawodnik przyzna się do zażywania tego środka w celu poprawy wydolności organizmu lub znajdzie się dowód na jego bezpośrednie stosowanie, to będzie podlegał karze.

Zażycie tego środka wcale nie musi oznaczać dyskwalifikacji. Zawartość poniżej 1 mikrograma w próbce sportowca pobranej przed 1 marca jest dopuszczalnym wskaźnikiem. Jeżeli przed 1 marca zawartość wynosiła od 1 do 15 mikrogramów (albo poniżej 1 mikrograma po 1 marca), nadal będzie prowadzone postępowanie, a decyzja o ewentualnej dyskwalifikacji należy do poszczególnych federacji.

W sprawie Szarapowej ustalono już datę przesłuchania, ale nie podano jej do publicznej wiadomości. Decyzję ITF poznamy na pewno przed rozpoczęciem wielkoszlemowego Wimbledonu 2016.

Treningi, kwalifikacje i wyścig 2016 FORMULA 1 RUSSIAN GRAND PRIX na żywo tylko w Eleven Sports. SPRAWDŹ, gdzie oglądać kanał

ZOBACZ WIDEO #dziejesienazywo. Ten sport robi furorę w Hiszpanii. Połączenie tenisa i squasha

Źródło artykułu: