WTA Madryt: Samantha Stosur rywalką Simony Halep w półfinale

Australijka Samantha Stosur pokonała Rumunkę Patricię Marię Tig i awansowała do półfinału turnieju WTA Premier Mandatory rozgrywanego na kortach ziemnych w Madrycie.

Na otwarcie sezonu na kortach ziemnych w Europie Samantha Stosur (WTA 23) osiągnęła finał w Pradze. W Madrycie wcześniej doszła do ćwierćfinału w 2010 i 2012 roku. W czwartek pokonała 6:3, 6:4 Patricię Marię Tig (WTA 134) i po raz pierwszy zagra w półfinale tej imprezy. Była to pierwsza konfrontacja Australijki z Rumunką.

W piątym gemie pierwszego seta Stosur wróciła z 15-40 (kros forhendowy, błąd z returnu rywalki). Efektownym returnem Australijka uzyskała przełamanie na 5:3. W dziewiątym gemie obroniła break pointa forhendem i seta zakończyła wygrywającym serwisem.

W trzecim gemie drugiej partii Stosur zmarnowała pierwszego break pointa pakując return w siatkę, a drugiego odparła Tig potężnym krosem forhendowym wymuszającym błąd. Australijka zaliczyła przełamanie na 4:3, popisując się m.in. świetnym returnem. Rumunka miała trzy break pointy na 5:5, ale wszystkie roztrwoniła, a mecz dobiegł końca, gdy zepsuła dropszota.

W trwającym 92 minuty spotkaniu Stosur obroniła sześć break pointów, a sama wykorzystała dwie z czterech okazji na przełamanie. Australijka posłała 22 kończące uderzenia i popełniła 19 niewymuszonych błędów. Tig naliczono 20 piłek wygranych bezpośrednio i 16 pomyłek. Dla Rumunki był to drugi ćwierćfinał w głównym cyklu. W ubiegłym sezonie w Baku osiągnęła finał.

Tig w poniedziałek może zadebiutować w Top 100 rankingu. Na pewno znajdzie się na najwyższej pozycji w karierze (do tej pory 110.). Stosur może wrócić do czołowej "20", ale w półfinale musi pokonać Simonę Halep. Bilans ich meczów to 3-3. Ich jedyne konfrontacje na korcie ziemnym miały miejsce w Rolandzie Garrosie w 2010 i 2011 roku. Oba te spotkania bez straty seta wygrała Australijka.