Cykl ITF: Trzygodzinny bój Magdy Linette. Niespodziewana porażka Kamila Majchrzaka

Magda Linette potrzebowała nieco ponad trzech godzin, aby pokonać Elicę Kostową w I rundzie dużego turnieju ITF na kortach ziemnych w Trnawie. Do ćwierćfinału w Bastad awansowała Magdalena Fręch, a Kamil Majchrzak zawiódł w Czerkasach.

Rafał Smoliński
Magda Linette WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: Magda Linette

Opromieniona zwycięstwem we francuskim Cagnes-sur-Mer Magda Linette przystąpiła do środowego pojedynku z Elicą Kostową w roli zdecydowanej faworytki. W pierwszej odsłonie tenisistka z Poznania dwukrotnie nie wykorzystała podania na wagę zwycięstwa w secie i przegrała po tie breaku. W drugiej partii było już 4:1 dla Bułgarki, lecz Polka powróciła do gry.

Linette wygrała cztery gemy z rzędu, po czym zmarnowała szansę na zwieńczenie seta. Losy partii rozstrzygnęły się w tie breaku, w którym tym razem górą była nasza reprezentantka. W decydującym secie nie było już żadnych wątpliwości. Linette dwukrotnie przełamała podanie rywalki i po 184 minutach zwyciężyła 6:7(1), 7:6(5), 6:2.

W czwartek rozstawioną z "szóstką" tenisistkę czeka pojedynek z młodszą rodaczką Paulą Kanią, którego stawką będzie ćwierćfinał słowackiej imprezy. Linette jeszcze nigdy nie przegrała z 23-letnią sosnowiczanką. W czasach juniorskich zwyciężała dwukrotnie, zaś na zawodowych kortach trzykrotnie.

Startująca w szwedzkim Bastad Magdalena Fręch odwróciła w środę losy meczu z Julitą Saner i awansowała do ćwierćfinału. W pierwszej partii kwalifikantka zwyciężyła po tie breaku, ale w dwóch kolejnych łodzianka oddała jej już tylko dwa gemy, dzięki czemu zwyciężyła 6:7(5), 6:0, 6:2. W czwartek na drodze Polki do półfinału stanie Niemka Katharina Hering. W Naples na Florydzie bez powodzenia startowała w singlu Justyna Jegiołka, która przegrała z Amerykanką Ellie Halbauer 1:6, 5:7. Tenisistce z Leśnicy pozostaje jeszcze na pocieszenie rywalizacja w deblu.

Kamil Majchrzak, który był faworytem do końcowego triumfu w turnieju w Czerkasach, niespodziewanie odpadł w środę w II rundzie. Pogromcą 20-letniego piotrkowianina okazał się w dwóch setach Francuz Thomas Brechemier. Nasz reprezentant nie rezygnuje z walki o punkty do rankingu ATP na ukraińskiej mączce, ponieważ pozostanie na niej jeszcze przez najbliższe dwa tygodnie.

Cenne zwycięstwo odniósł w środę w czeskim Moście Szymon Walków. 20-letni Polak pokonał rozstawionego z "siódemką" Niemca Pascala Meisa 7:6(4), 6:3 i w nagrodę powalczy w czwartek o ćwierćfinał z reprezentantem gospodarzy, Vitem Koprivą. Bez powodzenia w bośniackim Doboju startowali w singlu Maciej Nowak i Kamil Gajewski, którzy zabrali tylko po kilka gemów rywalom. Z kolei w nigeryjskiej Abudży na etapie II rundy odpadł w środę Adrian Andrzejczuk.

ćwierćfinał gry podwójnej:

Justyna Jegiołka (Polska, 1) / Gabriela Ce (Brazylia, 1) - Madeline Meredith (USA) / Lindsay Song (USA) *czwartek

Kristijan Mesaros (Chorwacja, SE) - Kamil Gajewski (Polska) 6:2, 6:2

Maciej Nowak (Polska) / Kirił Kiwatcew (Rosja) - Victor Vlad Cornea (Rumunia, 2) / Nino Serdarusić (Chorwacja, 2) *czwartek

I runda gry podwójnej:

Maciej Nowak (Polska) / Kirił Kiwatcew (Rosja) - Nerman Farić (Bośnia i Hercegowina) / Darko Jandrić (Serbia) 3:6, 7:5, 10-7

Eduardo Dischinger (Brazylia, 1) / Wilson Leite (Brazylia, 1) - Kamil Gajewski (Polska) / Łukasz Kozielski (Polska) 6:4, 7:6(6)

Most (Czechy), 10 tys. dolarów, kort ziemny

Szymon Walków (Polska, Q) - Vit Kopriva (Czechy) *czwartek

Szymon Walków (Polska, Q) - Pascal Meis (Niemcy, 7) 7:6(4), 6:3

Clement Geens (Belgia, 3) / Johannes Haerteis (Niemcy, 3) - Szymon Walków (Polska) / Laslo Urrutia Fuentes (Chile) 6:3, 6:7(5), 10-7