ITF Trnawa: Pasjonujący bój Polek. Paula Kania w końcu lepsza od Magdy Linette

Paula Kania okazała się lepsza od Magdy Linette w mini derbach Polski, które odbyły się w II rundzie turnieju ITF na kortach ziemnych w Trnawie.

Rafał Smoliński
Paula Kania WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: Paula Kania

Piątkowe spotkanie lepiej rozpoczęła Paula Kania. Po dwóch przełamaniach pochodząca z Sosnowca tenisistka prowadziła już 5:1, lecz przegrała cztery kolejne gemy i na tablicy wyników był remis. W końcówce seta lepiej zaprezentowała się jednak niżej notowana z Polek, która zdobyła kluczowego breaka w 12. gemie.

W drugim secie Magda Linette, aktualna 81. rakieta globu, opanowała sytuację na korcie. 24-letnia poznanianka ruszyła do ataku w piątym gemie i uzyskanej przewagi przełamania już nie oddała. W siódmym gemie postarała się jeszcze o kolejnego breaka, by następnie zwieńczyć całą odsłonę wynikiem 6:2.

Wydawało się, że sytuacja z drugiego seta powtórzy się w decydującej partii. Linette ponownie wyszła na 5:2, lecz od tego momentu przegrała cztery gemy z rzędu. Aby doprowadzić do rozgrywki tiebreakowej, musiała obronić dwa meczbole.

Początek 13. gema należał do Kani, która na pierwszej zmianie stron prowadziła 4-2. Sosnowiczanka wypracowała następnie trzy piłki meczowe i trzecią udało jej się wykorzystać. Po dwóch godzinach i 35 minutach notowana na 157. miejscu triumfowała w całym spotkaniu 7:5, 2:6, 7:6(5).

Kania odniosła pierwsze w karierze zwycięstwo nad Linette. Wcześniej nie udało się jej pokonać rodaczki nawet w czasach juniorskich (przegrała dwukrotnie). Tenisistka z Poznania zwyciężyła ją także gładko trzy razy w imprezach zawodowego cyklu.

O miejsce w półfinale turnieju Empire Slovak Open 2016 Kania powalczy jeszcze w piątek. Jej przeciwniczką będzie oznaczona czwartym numerem Kazaszka Zarina Dijas. Sosnowiczanka pokonała ją 6:1, 6:3 w finale dużych zawodów rangi ITF Futures rozgrywanych w 2013 roku w Tajpej.

Linette za występ w Trnawie otrzyma 13 punktów do rankingu WTA. Polka jest zgłoszona do turnieju WTA International na kortach ziemnych w Norymberdze, gdzie powinna wystąpić w eliminacjach. Jest jeszcze szansa, że nasza reprezentantka dostanie się do głównej drabinki.

Empire Slovak Open 2016, Trnawa (Słowacja)