Roland Garros: zwrot akcji w deszczu, Samantha Stosur wyeliminowała Simonę Halep

Australijka Samantha Stosur pokonała Rumunkę Simonę Halep 7:6(0), 6:3 i awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego Rolanda Garrosa w deszczowym Paryżu.

Pogoda w Paryżu sprzyja zwrotom akcji. W niedzielę Simona Halep prowadziła z Samanthą Stosur 5:3, ale we wtorek, gdy pojedynek wznowiono, kompletnie nie poradziła sobie w chłodzie, na mokrym korcie. Ostatecznie Australijka zwyciężyła 7:6(0), 6:3 i po raz pierwszy od 2012 roku zagra w Paryżu w ćwierćfinale. Jej najlepszy rezultat w Rolandzie Garrosie to finał z 2010 roku. Halep taki rezultat w tej imprezie osiągnęła dwa lata temu.

W piątym gemie I seta Halep zmarnowała szansę na przełamanie, a w szóstym sama odparła trzy break pointy. Przy 3:3 Rumunka odebrała rywalce podanie. Australijka mogła natychmiast odrobić stratę, ale Rumunka obroniła się forhendem i prowadziła 5:3. W tym momencie mecz został w niedzielę przerwany przez deszcz i jego dokończenie nastąpiło dwa dni później.

W 10. gemie Stosur zaliczyła przełamanie powrotne odwrotnym krosem forhendowym. Halep miała break pointa na 6:5, ale wyrzuciła return. O losach seta zadecydował tie break, w którym Australijka nie straciła punktu. Na koniec Rumunka popełniła forhendowy błąd.

Na otwarcie II partii Stosur uzyskała przełamanie po błędzie bekhendowym rywalki, a w drugim od 15-40 zdobyła cztery punkty. Po tym jak Halep utrzymała podanie na 2:3 spotkanie ponownie zostało przerwane przez deszcz. Po kilkugodzinnej przerwie tenisistki wróciły na kort i Australijka miała cztery break pointy na 5:2, ale Rumunka wybrnęła z opresji. Stosur zaliczyła jednak przełamanie w dziewiątym gemie. Spotkanie dobiegło końca, gdy Halep zepsuła bekhendowego woleja.

Stosur obroniła sześć z siedmiu break pointów, a sama dwa razy przełamała Halep. Australijce naliczono 24 kończące uderzenia i 16 niewymuszonych błędów. Rumunka miała 15 piłek wygranych bezpośrednio i 20 pomyłek. Była to ich trzecia konfrontacja w Rolandzie Garrosie. W 2010 i 2011 również lepsza była Stosur. We wtorek mistrzyni US Open 2011 wyrównała na 4-4 bilans wszystkich meczów z Halep.

O czwarty półfinał w Paryżu (po 2009, 2010 i 2012 roku) Stosur zmierzy się z Cwetaną Pironkową. Bułgarka wyeliminowała Agnieszkę Radwańską i po raz pierwszy w karierze zagra w ćwierćfinale Rolanda Garrosa.