Roland Garros: triumf Kristiny Mladenović i Caroline Garcii w deblu, Francja w euforii

Zdjęcie okładkowe artykułu: Qin Lang / Newspix.pl
Qin Lang / Newspix.pl

Francuzki Kristina Mladenović i Caroline Garcia pokonały Rosjanki Jelenę Wiesninę i Jekaterinę Makarową. Reprezentantki gospodarzy zostały mistrzyniami wielkoszlemowego Rolanda Garrosa na kortach ziemnych w Paryżu.

W 2000 roku w Paryżu zarówno w singlu, jak i deblu zwyciężyła Mary Pierce. Jej partnerką była wtedy Szwajcarka Martina Hingis. Na triumf swojej pary gospodarze czekali znacznie dłużej, bo od 1971 roku, gdy najlepsze były Gail Chanfreau i Françoise Dürr. W niedzielę w finale Caroline Garcia i Kristina Mladenović wygrały 6:3, 2:6, 6:4 z Jekateriną Makarową i Jeleną Wiesniną.

Kapitalnym forhendowym lobem Caroline Garcia wykorzystała break pointa na 2:0 w I secie. Wcześniej utrzymała podanie po rozegraniu 14 punktów. W czwartym gemie Rosjanki miały 40-15, ale Wiesnina zepsuła dwa woleje i Francuzki prowadziły 4:0. Reprezentantki gospodarzy mogły ustalić wynik seta na 6:0. Nie pozwoliła na to Wiesnina, która od 15-40 zdobyła cztery punkty. W siódmym gemie Mladenović oddała podanie do zera na koniec wyrzucając piłkę daleko poza kort. Efektownym krosem bekhendowym Makarowa zniwelowała trzeciego setbola i wygrywającym serwisem poprawiła wynik na 3:5. W dziewiątym gemie Francuzki miały trzy kolejne piłki setowe, ale wszystkie zmarnowała Garcia forhendowymi błędami. Reprezentantki gospodarzy jednak dopięły swego, a konkretnie Mladenović, która zakończyła seta dwoma pewnymi wolejami.

Dwa nieudane woleje Mladenović kosztowały Francuzki stratę serwisu w drugim gemie II seta. Szybko się jednak zrehabilitowała i serią świetnych akcji przy siatce zaliczyła przełamanie powrotne. Efektownym returnem bekhendowym po krosie Wiesnina wykorzystała break pointa na 3:1. Reprezentantki gospodarzy nie były w stanie odwrócić losów partii. Zakończył ją w ósmym gemie bekhendowy błąd Mladenović.

{"id":"","title":""}

W pierwszym gemie III seta Makarowa wpakowała bekhend w siatkę i to dało Francuzkom przełamanie. Po chwili Garcia wróciła z 0-30, asem podwyższając na 2:0. Reprezentantki gospodarzy były blisko prowadzenia 3:0, ale Rosjanki od 0-30 zdobyły cztery punkty. W czwartym gemie Mladenović oddała podanie do zera (ostatni punkt oddała podwójnym błędem). Przy 3:3 Makarowa zniwelowała cztery break pointy, z czego dwa świetnymi serwisami. Kapitalnym lobem Mladenović uzyskała trzy okazje na przełamanie przy 4:4. Garcia wykorzystała drugą z nich smeczem, a po chwili wytrzymała presję i przypieczętowała triumf serwisem. Spotkanie dobiegło końca, gdy Makarowa wyrzuciła return.

W całym meczu obie pary zaserwowały po cztery asy i popełniły po jednym podwójnym błędzie oraz zaliczyły po pięć przełamań. Francuzki zdobyły o cztery punkty więcej od rywalek (91-87).

Dla obu Francuzek to pierwszy wielkoszlemowy tytuł w deblu. Mladenović wcześniej wygrała Wimbledon 2013 i Australian Open 2014 w grze mieszanej w parze z Danielem Nestorem. W finale w grze podwójnej zagrała po raz drugi. W 2014 roku w Wimbledonie wystąpiła wspólnie z Timeą Babos. W decydującym meczu przegrały z Sarą Errani i Robertą Vinci. Najlepszym osiągnięciem Garcii w wielkoszlemowych turniejach w jakiekolwiek konkurencji był do tej pory ćwierćfinał US Open 2015 w deblu w parze z Katariną Srebotnik. Makarowa i Wiesnina wygrały razem dwa wielkoszlemowe turnieje, Roland Garros 2013 i US Open 2014.

Roland Garros, Paryż (Francja) Wielki Szlem, kort ziemny, pula nagród w deblu kobiet 2,176 mln euro niedziela, 5 czerwca

finał gry podwójnej:

Caroline Garcia (Francja, 5) / Kristina Mladenović (Francja, 5) - Jekaterina Makarowa (Rosja, 7) / Jelena Wiesnina (Rosja, 7) 6:3, 2:6, 6:4

Źródło artykułu: WP SportoweFakty