Borg i Laver zdystansowani. Novak Djoković czwarty na liście wszech czasów

Wygrywając Roland Garros 2016, Novak Djoković zdobył swój 12. tytuł w Wielkim Szlemie. Dzięki temu awansował na czwarte miejsce w klasyfikacji zwycięzców turniejów wielkoszlemowych.

Marcin Motyka
PAP/EPA / Ian Langsdon

W drodze po tytuł w Roland Garros 2016 Novak Djoković stracił dwa sety (w IV rundzie z Roberto Bautistą i w finale z Andym Murrayem). Murray, wicelider rankingu ATP, którego w niedzielnym meczu o tytuł pokonał 3:6, 6:1, 6:2, 6:4, był jedynym rywalem Serba w tegorocznej edycji paryskiego turnieju notowanym w czołowej "10" ATP.

Dla Djokovicia to pierwszy tytuł w Rolandzie Garrosie, a łącznie 12. wielkoszlemowe mistrzostwo w karierze. W Australian Open zwyciężył sześć razy, w Wimbledonie trzy razy, a w US Open dwukrotnie.

Wygrywając Roland Garros 2016, na liście zwycięzców turniejów wielkoszlemowych Djoković zdystansował mających po 11 tytułów wielkoszlemowych Roda Lavera oraz Bjoerna Borga i awansował na czwarte miejsce w tej klasyfikacji, zrównując się z Royem Emersonem.

Więcej tytułów w Wielkim Szlemie ma tylko trzech tenisistów: Roger Federer (17) oraz Pete Sampras i Rafael Nadal (po 14).