ATP Stuttgart: Del Potro pokonał Dimitrowa, Fritz rywalem Federera

W arcyciekawie zapowiadającym się meczu I rundy turnieju ATP w Stuttgarcie Juan Martin del Potro w dwóch setach pokonał Grigora Dimitrowa. Taylor Fritz wygrał z Fabrice'em Martinem, broniąc meczbola, i w nagrodę zagra z Rogerem Federerem.

Marcin Motyka

To był mecz, który rozpalał wyobraźnię sympatyków tenisa. We wtorkowe popołudnie w I rundzie turnieju ATP w Stuttgarcie naprzeciw siebie stanęli starający się wrócić po długiej przerwie spowodowanej kontuzją nadgarstka Juan Martin del Potro i Grigor Dimitrow, który w ostatnim czasie nie gra na miarę swoich możliwości. Oczekiwania były ogromne, ale mecz zawiódł - głównie za sprawą postawy Dimitrowa. Bułgar od połowy pierwszego seta nie był w stanie nawiązać walki i przegrał 4:6, 2:6.

Tym samym Del Potro zanotował udany powrót na trawę. Dla Argentyńczyka był to pierwszy mecz na zielonej nawierzchni od przegranego z Novakiem Djokoviciem półfinału Wimbledonu 2013. W kolejnym pojedynku tenisista z Tandil zmierzy się z Johnem Millmanem, który pokonał Lucasa Pouille'a, turniejową "ósemkę".

Gdy Roger Federer rządził w światowych rozgrywkach, Taylor Fritz dopiero marzył o karierze tenisisty. W środę spotkają się na korcie w 1/8 finału Mercedes Cup. W I rundzie 18-letni Amerykanin obronił piłkę meczową i wygrał 3:6, 7:6(6), 6:1 z Fabrice'em Martinem. Dzięki temu zagra z Federerem.

- To niesamowite. Dorastałem w erze dominacji Federera, wtedy, kiedy on był nie do pokonania. Pamiętam, jak byłem w piątej klasie szkoły komputerowej i mieliśmy robić jakieś zadanie, a ja w tym czasie oglądałem transmisję z finału US Open pomiędzy Federerem a Del Potro. Wtedy nawet nie myślałem, że kiedyś będzie mi dane zagrać przeciwko Federerowi - wspominał 18-latek z San Diego.

Feliciano Lopez przyjechał do Stuttgartu w glorii deblowego mistrza Rolanda Garrosa. Ale występu w Mercedes Cup tak miło już nie będzie wspominał. W I rundzie Hiszpan przegrał 6:7(3), 3:6 z Michaiłem Jużnym. Rosjanin, który tym samym przerwał serię czterech kolejnych porażek w głównym cyklu, w II rundzie zagra z Serhijem Stachowskm. Ukrainiec wyeliminował debiutującego w imprezie rangi ATP World Tour Jana Choinskiego.

We wtorek z sukcesów swoich tenisistów mogli cieszyć się gospodarze. Florian Mayer okazał się lepszy od Viktora Troickiego i o ćwierćfinał powalczy z innym Niemcem, Michaelem Berrerem. Jan-Lennard Struff pokonał 4:6, 6:1, 6:4 mającego zastrzeżenia do jakości trawy na korcie centralnym Marcosa Baghdatisa. Z kolei Philipp Kohlschreiber ograł Pierre'a-Huguesa Herberta, a jego następnym przeciwnikiem będzie Denis Kudla, który oddał ledwie dwa gemy Dusanowi Lajoviciowi.

Do II rundy awansował również Radek Stepanek. Czeski kwalifikant wygrał 7:5, 3:6, 6:3 z Denisem Istominem. W 1/8 finału 37-latek, najstarszy uczestnik Mercedes Cup, zagra z rozstawionym z numerem drugim Marinem Ciliciem, z którym ma bilans 2-1.