Znamy decyzję w sprawie Marii Szarapowej! Koniec marzeń Rosjanki o Rio!

Maria Szarapowa została zdyskwalifikowana na dwa lata za stosowanie meldonium. Decyzję w jej sprawie ogłosiła Międzynarodowa Federacja Tenisowa. Rosjanka straciła szanse na udział w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro.


Rafał Smoliński
Rafał Smoliński
Maria Szarapowa przyznaje się do stosowania dopingu podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej PAP/EPA / MIKE NELSON / Maria Szarapowa przyznaje się do stosowania dopingu podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej

Od pamiętnej konferencji prasowej w Los Angeles, podczas której Maria Szarapowa przyznała się do stosowania meldonium, minęły trzy miesiące. 12 marca Rosjanka została tymczasowo zawieszona do czasu wyjaśnienia sprawy i dopiero w dniach 18-19 maja była przesłuchiwana w Londynie.

Zgodnie z procedurą Międzynarodowa Federacja Tenisowa ogłosiła w środę wyrok w sprawie pięciokrotnej mistrzyni wielkoszlemowej. Szarapowa została zdyskwalifikowana na dwa lata, a kara dotyczy okresu od 26 stycznia 2016 roku (dzień pobrania próbki do badań) do 25 stycznia 2018 roku.

Rosjanka straci również 430 punkty wywalczone w wielkoszlemowym Australian Open 2016 i nagrodę pieniężną w wysokości 281 663 dolarów. Pochodząca z Niagania tenisistka zajmuje obecnie 26. miejsce w rankingu WTA. W wyniku tego wyroku pewne już jest, że nie weźmie udziału w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro, na których tak bardzo jej zależało.

Szarapowa mogła uniknąć kary, podobnie jak białoruski tenisista Siergiej Betow, ale w badanej w laboratorium w Montrealu próbce zawartość meldonium (zakazanego oficjalnie od 1 stycznia 2016 roku) przekroczyła dopuszczalną normę, jaką przyjęła Światowa Agencja Antydopingowa (WADA). Rosjanka już ogłosiła, że zamierza odwołać się od tej decyzji do Sportowego Sądu Arbitrażowego w Lozannie.

ZOBACZ WIDEO Soft tenis, czyli Polak też potrafi (źródło TVP)


Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online (link sponsorowany)
Czy wyrok w sprawie Marii Szarapowej jest sprawiedliwy?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×