WTA Majorka: Jelena Janković odwróciła losy meczu, niespodziewana porażka Sabiny Lisickiej

Jelena Janković pomimo słabego początku pokonała kwalifikantkę Elise Mertens i awansowała do ćwierćfinału turnieju WTA na kortach trawiastych na Majorce.

Kacper Kowalczyk
PAP/EPA / Eugene Garcia

Już od pierwszej piłki mecz nie układał się po myśli Jeleny Janković. Znacznie mniej doświadczona Elise Mertens rozpoczęła pojedynek z animuszem i w ciągu 30 minut wygrała siedem pierwszych gemów. To okazało się wystarczającym bodźcem dla Serbki, która przełamała belgijską kwalifikantkę na sucho. Od tamtego momentu obydwie szły łeb w łeb aż do stanu 5:4, kiedy turniejowa "dwójka" wykorzystała piłkę setową przy serwisie 20-letniej Belgijki.

W decydującej odsłonie Mertens ponownie odskoczyła już na początku, jednak byłej liderce rankingu WTA szybko udało się wyrównać rezultat na tablicy wyników, a po chwili uzyskać własną przewagę, wystarczającą do końcowego zwycięstwa i awansu do kolejnej rundy.

W ćwierćfinale Janković zagra z inną zawodniczką z eliminacji, Soraną Cirsteą, która w dwóch setach wyeliminowała Danielą Hantuchovą. Rumunce udało się już w tym sezonie pokonać Serbkę - w turnieju w madryckiej hali Caja Magica.

Za każdym razem kiedy Sabina Lisicka pojawia się w turnieju rozgrywanym na korcie trawiastym, trzeba stawiać ją w gronie faworytek do zwycięstwa. Tym razem jednak Niemka nie poradziła sobie z notowaną na 79. miejscu w rankingu WTA Mariana Duque. Finalistka Wimbledonu 2013 pewnie zwyciężyła w partii otwarcia, ale pojedyncze przełamania na korzyść Kolumbijki w II i III secie okazały się decydujące o porażce faworyzowanej 26-latki z Troisdorf.

Kolejną przeciwniczką Duque będzie Anastasija Sevastova, pogromczyni innej finalistki Wimbledonu Eugenie Bouchard. Łotyszka od początku pewnie kroczyła po zwycięstwo, a rozstawionej z "ósemką" Kanadyjce pozostawało tylko okazywać swoje niezadowolenie i rzucać rakietą o kort.