WTA Gstaad: Viktorija Golubić w euforii, pierwszy tytuł Szwajcarki

Viktorija Golubić została mistrzynią turnieju WTA International na kortach ziemnych w Gstaad. W finale Szwajcarka pokonała 4:6, 6:3, 6:4 Holenderkę Kiki Bertens.

PAP/EPA / PETER KLAUNZER

W finale turnieju w Gstaad doszło do konfrontacji reprezentantki gospodarzy Viktoriji Golubić (WTA 105) z półfinalistką tegorocznego Rolanda Garrosa Kiki Bertens (WTA 26). Po doskonałym meczu górą była Szwajcarka, która zwyciężyła 4:6, 6:3, 6:4. Batalia o tytuł była pokazem tenisa wielowymiarowego, w którym były siłowe rozwiązania z głębi kortu i mnóstwo technicznych fajerwerków. W takiej grze sprytniejsza i bardziej regularna była Golubić, która zademonstrowała doskonale zamaskowane skróty, bajeczne woleje oraz pokazała siłę swojego jednoręcznego bekhendu. W meczu było dużo gry na małe pola i to Szwajcarka lepiej odgadywała ruchy rywalki.

W I secie Golubić zaliczyła przełamanie do zera na 4:3, ale przegrała trzy kolejne gemy. W II partii Bertens z 1:4 zbliżyła się na 3:4, ale końcówka należała do reprezentantki gospodarzy. Na otwarcie decydującej odsłony Holenderka zaliczyła przełamanie, ale Szwajcarka wyrównała na 1:1. Decydujący cios Golubić zadała w 10. gemie, mecz kończąc minięciem bekhendowym po linii.

W trwającym dwie godziny i jedną minutę spotkaniu Golubić pięć razy oddała własne podanie. Szwajcarka miała siedem break pointów i wszystkie wykorzystała. Było to trzecie spotkanie obu zawodniczek w 2016 roku. W Acapulco i Monterrey, za każdym razem w kwalifikacjach, górą była Holenderka. W 2013 roku spotkały się w głównej drabince w Bad Gastein i wygranej cieszyła się Golubić.

Dla Bertens był to trzeci finał w głównym cyklu. Wygrała turnieje w Fezie (2012) i Norymberdze (2016). Półfinał Rolanda Garrosa pozwolił jej zadebiutować w Top 30 rankingu, a jeszcze w połowie maja znajdowała się na 89. miejscu. Golubić w finale zawodów WTA zagrała po raz pierwszy. Wcześniej jej najlepszym rezultatem był ćwierćfinał w Den Bosch, jaki osiągnęła w ubiegłym miesiącu. W poniedziałek Szwajcarka po raz pierwszy wejdzie do czołowej "100" rankingu (znajdzie się na 72. pozycji). Bertens awansuje na najwyższe w karierze 21. miejsce.

W deblu najlepsze okazały się Lara Arruabarrena i Xenia Knoll, które pokonały 6:1, 3:6, 10-8 Annikę Beck i Jewgieniję Rodinę. Dla Hiszpanki to siódmy deblowy tytuł w głównym cyklu, drugi w sezonie (po Bogocie z Tatjaną Marią), a dla Szwajcarki drugi (pierwszy również zdobyła w 2016 roku, w kwietniu w Rabacie wspólnie z Aleksandrą Krunić).

Ladies Championships Gstaad, Gstaad (Szwajcaria)
WTA International, kort ziemny, pula nagród 250 tys. dolarów
niedziela, 17 lipca

finał gry pojedynczej:

Viktorija Golubić (Szwajcaria) - Kiki Bertens (Holandia, 3) 4:6, 6:3, 6:4

finał gry podwójnej:

Lara Arruabarrena (Hiszpania, 3) / Xenia Knoll (Szwajcaria, 3) - Annika Beck (Niemcy) / Jewgienija Rodina (Rosja) 6:1, 3:6, 10-8

Czy Viktorija Golubić zadebiutuje w tym roku w Top 50 rankingu?