Challenger Genua: pierwszy w sezonie półfinał Jerzego Janowicza

Jerzy Janowicz awansował do pierwszego półfinału w sezonie 2016. W meczu 1/4 finału rozgrywanego na kortach ziemnych challengera w Genui (pula nagród 106,5 tys. euro) Polak w dwóch setach pokonał Gianlucę Magera.

Marcin Motyka
PAP/EPA / ANDREW GOMBERT

Jerzy Janowicz był zdecydowanym faworytem piątkowego pojedynku z notowanym na 336. miejscu w rankingu ATP Gianlucą Magerem. I nie zawiódł. Polak od początku posiadał przewagę, ale nie mógł jej wyegzekwować. Udało mu się w najlepszym momencie - w dziesiątym gemie pierwszego seta. Łodzianin wówczas wywalczył przełamanie, przy break poincie zagrywając kończący return z bekhendu, i tym samym zakończył inauguracyjną partię.

W drugiej odsłonie Janowicz pewnie wyszedł na prowadzenie 3:1. Ale kolejny był gem najtrudniejszy w całym pojedynku. Polak jednak zdołał obronić się przed przełamaniem i podwyższył na 4:1. Mager był w beznadziejnej sytuacji, lecz walczył. W ósmym gemie Włoch oddalił piłkę meczową, ale po chwili Janowicz postawił kropkę nad "i" przy swoim podaniu.

To właśnie serwis pozwolił Janowiczowi zwyciężyć w tym pojedynku. Podobnie jak w II rundzie z Horacio Zeballosem łodzianin ani razu nie został przełamany. Prócz tego posłał pięć asów, po trafionym pierwszym podaniu zdobył 29 z 35 rozegranych punktów oraz wykorzystał dwa z pięciu break pointów.

Dla Janowicza to pierwszy awans do półfinału turnieju tenisowego od października ubiegłego roku, gdy doszedł do finału challengera w Orleanie.

Półfinałowym przeciwnikiem Polaka w imprezie AON Open będzie Carlos Berlocq (ATP 76), z którym grał dwukrotnie (w 2012 roku w Moskwie oraz dwa lata później w Winston-Salem) i oba spotkania wygrał bez straty seta.

Mecz Janowicza z Argentyńczykiem, który w ćwierćfinale pokonał 6:3, 4:6, 7:6(6) Jozefa Kovalika, zostanie rozegrany w sobotę. Rozpocznie się nie wcześniej niż o godz. 20:00. Drugą parę 1/2 finału zawodów w Genui utworzyli Nicolás Almagro i Adam Pavlasek.