"Fancy Bears" ujawniło kolejne dane. Rafael Nadal i Mohamed Farah mieli zgodę na doping

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / FERNANDO BIZERRA JR /
PAP/EPA / FERNANDO BIZERRA JR /
zdjęcie autora artykułu

Rosyjska grupa hakerów zwana "Fancy Bears" opublikowała kolejne dokumenty. Wynika z nich, że tenisista Rafael Nadal i lekkoatleta Mohamed Farah mieli zgodę od Światowej Agencji Antydopingowej (WADA), by stosować niedozwolone wspomaganie.

W tym artykule dowiesz się o:

Z dokumentów, jakie pojawiły się w internecie, wynika, że Rafael Nadal złożył dwa wnioski do Komisji Zwalczania Dopingu (TUE) z prośba o stosowanie niedozwolonych środków w celach terapeutycznych i oba zostały rozpatrzone pozytywnie oraz podpisane przez Stuarta Millera, głównego lekarza Międzynarodowej Federacji Tenisa (ITF).

Pierwsza prośba jest datowana na 23 września 2009 roku. Wówczas Hiszpan dostał zgodę na przyjęcie domięśniowego zastrzyku z betamatazonem - lekiem hormonalnym z grupy glikokortykosteroidów o silnym działaniu przeciwzapalnym.

Z kolei w 2012 roku, kiedy Nadal miał poważne problemy z kolanami i nie występował aż przez dziewięć miesięcy, mógł przez tydzień stosować kortykotropinę - hormon pobudzający korę nadnerczy, co powoduje intensywną produkcję glikokortykoidów, które są naturalnymi sterydami, podnoszącymi wydajność organizmu.

Zarówno betamatazon, jak i kortykotropina, są środkami znajdującymi się na liście niedozwolonych specyfików, ale w szczególnych przypadkach sportowcy mogą otrzymać pozwolenie, by stosować je przez krótki czas. Tak właśnie było w przypadku Nadala.

ZOBACZ WIDEO: Szymanik: za rok wrócimy do elity (źródło TVP)

W danych, które wykradło i opublikowało "Fancy Bears", znajduje się nazwisko nie tylko Nadala. Zgodę na stosowanie niedozwolonych środków otrzymali także lekkoatleta, czterokrotny złoty medalista olimpijski i pięciokrotny mistrz świata Mohammed Farah oraz gimnastyczka Laurie Hernandez i wioślarka Helen Glover, które w tegorocznych igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro zdobyły złote medale w swoich dyscyplinach.

To druga część tajnych informacji WADA, jaka ujrzała światło dzienne. W zeszłym tygodniu "Fancy Bears" opublikowało poufne pliki z zapisem danych medycznych innych gwiazd sportu - m.in. tenisistek sióstr Sereny i Venus Williams oraz gimnastyczki Simone Biles.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (27)
avatar
Allez
23.09.2016
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Redakcjo, DEZINFORMUJECIE piszac w tytule :"Rafael Nadal i Mohamed Farah mieli zgodę na doping". Nie na doping a na LECZENIE okreslonymi srodkami przez okreslony czas. Jest roznica??! Ale cze Czytaj całość
avatar
Allez
23.09.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
@Marlowe, a ty znowu gadasz do lustra ... @ Federina kaput , @fanka Sereny" , "@once"....... ile jeszcze tej menazerii wyprodukowales dla stworzenia swojej "grupy poparcia"???  
avatar
isabel.05
19.09.2016
Zgłoś do moderacji
3
0
Odpowiedz
niestety niektóre przypadki, w których kontuzja, potem operacja i i zastosowanie wyjątkowo substancji jako leku oczywiście w przerwie od gry za zgodą WADA; czy taka kontuzja może powinna kończy Czytaj całość
avatar
Marlowe
19.09.2016
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Myślę, że za tą całą Fancy Bears, na którą tak ochoczo powołują się Redaktorzy oczerniajac tych, których nie lubią o dziwo media i Fedtards, jej prawdziwa nazwa to FEDERER BEARS-:) Przecież wia Czytaj całość
avatar
Mundek666
19.09.2016
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
ta i informacje o cichym przyzwoleniu na szprycowanie leżały na dysku komputera w agencji antydopingowej? typowe zagranie ruskiej bezpieki, które próbuje wmówić światu, że na ruskich się uwzięl Czytaj całość