WTA Moskwa: Pierwsze zwycięstwo Anny Blinkowej, Daria Gawriłowa lepsza od Lucie Safarovej

Anna Blinkowa wygrała we wtorek pierwszy mecz w głównym cyklu. Rosjanka pokonała Anastasiję Sevastovą w I rundzie turnieju w Moskwie. Awans wywalczyła również Daria Gawriłowa, która okazała się lepsza od Lucie Safarovej.

Karolina Konstańczak
PAP/EPA / TANNEN MAURY

18-letnia Anna Blinkowa otrzymała od organizatorów turnieju w Moskwie dziką kartę. Młodziutka Rosjanka wykorzystała we wtorek daną jej szansę i pokonała Anastasiję Sevastovą 4:6, 6:1, 7:6 (10), wygrywając tym samym swój pierwszy mecz w głównym cyklu. Nic nie przyszło jej jednak z łatwością, bowiem w trzecim secie ulegała rywalce aż 2:5, a przy stanie 5:6 obroniła trzy meczbole. W tie breaku natomiast oddaliła kolejne dwie szanse dla Łotyszki na zamknięcie pojedynku. Po dwóch godzinach i 35 minutach spotkanie dobiegło końca, gdy 246. rakieta świata wykorzystała czwartego meczbola.

Blinkowa spotka się w II rundzie z kwalifikantką Aną Konjuh, która pokonała 6:4, 1:6, 6:2 rozstawioną z numerem szóstym Barborę Strycovą.

W ostatnich ośmiu turniejach Lucie Safarova wygrała łącznie tylko trzy spotkania. We wtorek lepsza od Czeszki w Moskwie okazała się Daria Gawriłowa, która triumfowała 6:2, 6:2, wyrównując tym samym bilans bezpośrednich starć z leworęczną rywalką na 2-2. Australijka spotka się w II rundzie z rozstawioną z numerem trzecim Carlą Suarez. Pojedynek odbędzie się w środę.

Anastazja Pawluczenkowa potrzebowała aż dwóch godzin i 47 minut, aby pokonać Katerinę Siniakovą, finalistkę dwóch tegorocznych turniejów głównego cyklu - Bastad i Tokio. Rosjanka triumfowała 7:6(2), 5:7, 7:5. Jej kolejną przeciwniczką będzie Jelena Janković, pogromczyni Jeleny Ostapenko.

Swoją rywalkę poznała natomiast rozstawiona z najwyższym numerem Swietłana Kuzniecowa. Rosjanka zmierzy się z Alize Cornet, która pokonała 7:6(6), 6:3 Shelby Rogers. W pierwszej partii Francuzka obroniła dwa setbole.

VTB Kremlin Cup, Moskwa (Rosja)
WTA Premier, kort twardy w hali, pula nagród 823,8 tys. dolarów
wtorek, 18 października

I runda gry pojedynczej:

Anastazja Pawluczenkowa (Rosja, 7) - Kateryna Siniakova (Czechy, Q) 7:6(2), 5:7, 7:5
Ana Konjuh (Chorwacja, Q) - Barbora Strycova (Czechy, 6) 6:4, 1:6, 6:2
Jekaterina Makarowa (Rosja) - Nicole Gibbs (USA, Q) 7:5, 6:1
Julia Görges (Niemcy) - Danka Kovinić (Czarnogóra) 7:6(3), 6:3
Jelena Janković (Serbia) - Jelena Ostapenko (Łotwa) 6:3, 6:3
Daria Gawriłowa (Rosja) - Lucie Safarova (Czechy) 6:2, 6:2
Alize Cornet (Francja) - Shelby Rogers (USA) 7:6(6), 6:3
Anna Blinkowa (Rosja, Q) - Anastasija Sevastova (Łotwa) 4:6, 6:1, 7:6(10)
Julia Putincewa (Kazachstan) - Łesia Curenko (Ukraina, Q) 6:3 i krecz
Kristina Mladenović (Francja) - Anna Kalinska (Rosja, WC) 6:4, 6:2

wolne losy: Swietłana Kuzniecowa (Rosja, 1/WC); Carla Suarez (Hiszpania, 3); Elina Switolina (Ukraina, 4); Jelena Wiesnina (Rosja, 5)