Puchar Davisa: klątwa gospodarzy finału. Po tytuł na wyjeździe po raz czwarty z rzędu

Ostatnia wygrana drużyny gospodarzy w finale Pucharze Davisa miała miejsce w 2012 roku. W kolejnych latach triumfy na wyjeździe święcili Czesi, Szwajcarzy, Brytyjczycy i Argentyńczycy.

PAP/EPA / ANTONIO BAT

Od 1981 roku obowiązuje format Pucharu Davisa, w którym najwyższy poziom stanowi Grupa Światowa złożona z 16 drużyn. Od tamtej pory było 20 finałów wygranych przez drużynę gospodarzy i 16 przez ekipę gości. W czterech ostatnich meczach o tytuł własny teren nie był szczęśliwy. Można już chyba pisać o klątwie gospodarzy.

W 2012 roku w Pradze Czesi pokonali Hiszpanów, a w kolejnym sezonie obronili tytuł po zwycięstwie nad Serbią w Belgradzie. To zapoczątkowało serię wyjazdowych triumfów. Szwajcarzy finał wygrali w Lille (2014), Brytyjczycy w Gandawie (2015), a Argentyńczycy w Zagrzebiu (2016).

W 2013 roku Tomas Berdych poniósł dwie singlowe porażki, a Novak Djoković wygrał dwa spotkania. Bohaterem został Radek Stepanek, który wspólnie z Berdychem zdobył punkt w deblu, a w piątej grze rozbił 6:3, 6:1, 6:1 Dusana Lajovicia.

Dwa lata temu w Lille Roger Federer przegrał z Gaelem Monfilsem, ale później był niezawodny. W deblu zdobył punkt w parze ze Stanem Wawrinką, a tytuł przypieczętował gładkim zwycięstwem nad Richardem Gasquetem. Cały finał rozpoczął się od wygranej w czterech setach Wawrinki z Jo-Wilfriedem Tsongą.

W 2015 roku w Gandawie trzy punkty dla Wielkiej Brytanii wywalczył Andy Murray. W singlowych spotkaniach nie stracił seta, a w deblu w parze ze swoim bratem Jamiem Murrayem odnieśli zwycięstwo w czterech partiach nad Stevem Darcisem i Davidem Goffinem. W pierwszej grze Goffin pokonał 3:6, 1:6, 6:2, 6:1, 6:0 Kyle'a Edmunda.

W rozegranym w miniony weekend finale 105. edycji Pucharu Davisa Argentyna wygrała w Zagrzebiu z Chorwacją. Ekipa z Ameryki Południowej wróciła z 1-2 (w grach) i 0-2 (w setach). Na 2-2 wyrównał Juan Martin del Potro, który w konfrontacji mistrzów US Open pokonał 6:7(4), 2:6, 7:5, 6:4, 6:3 Marina Cilica po czterech godzinach i 52 minutach walki. Pierwszy tytuł zapewnił Argentynie Federico Delbonis, który wygrał 6:3, 6:4, 6:2 z Ivo Karloviciem.

Wkrótce miano gospodarza w finale Pucharu Davisa może przestać obowiązywać, bo Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ITF) ma w planie rozgrywanie go na neutralnym terenie.