WTA Brisbane: Elina Switolina wyeliminowała Andżelikę Kerber! Porażka Dominiki Cibulkovej

Niemka Andżelika Kerber przegrała 4:6, 6:3, 3:6 z Ukrainką Eliną Switoliną w ćwierćfinale turnieju WTA Premier w Brisbane. Odpadła również Słowaczka Dominika Cibulkova.

PAP/EPA / DAVE HUNT

W ubiegłym roku Andżelika Kerber doszła w Brisbane do finału, w którym przegrała z Wiktorią Azarenką. Tym razem, grając jako liderka rankingu, odpadła w ćwierćfinale. Niemka uległa 4:6, 6:3, 3:6 Elinie Switolinie (WTA 14). Dla Ukrainki to drugie kolejne zwycięstwo nad Kerber. W październiku w Pekinie zwyciężyła 6:3, 7:5.

W pierwszym secie Kerber z 0:2 wyrównała na 2:2, ale Switolina ponownie zdobyła przewagą dwóch gemów i już jej nie oddała. Na otwarcie drugiej partii Niemka straciła podanie, ale później dwa razy przełamała rywalkę i przy stanie 5:3 serwowała. Ukrainka odparła cztery piłki setowe, ale piątą liderka rankingu wykorzystała. W rozstrzygającym secie Kerber wyszła na 2:1, ale do końca zdobyła jeszcze tylko jednego gema (na 3:3). Kluczowe było przełamanie, jakie Switolina uzyskała na 5:3 po rozegraniu 16 punktów.

W trwającym godzinę i 57 minut spotkaniu Kerber miała 39 kończących uderzeń, ale również popełniła 48 niewymuszonych błędów. Switolinie naliczono 29 piłek wygranych bezpośrednio i 29 pomyłek. Ukrainka dysponowała lepszym serwisem. Posłała siedem asów, podczas gdy Niemka tylko jednego. Liderka rankingu popełniła pięć podwójnych błędów. Switolina poprawiła na 4-5 bilans wszystkich meczów z Kerber.

W turnieju nie ma już nie tylko mistrzyni Australian Open 2016, ale również finalistki wielkoszlemowej imprezy w Melbourne z 2014 roku, Dominiki Cibulkovej (WTA 5). Słowaczka przegrała 3:6, 5:7 z Alize Cornet (WTA 41). W drugim secie tenisistka z Bratysławy z 2:5 wyrównała na 5:5, ale dwa kolejne gemy padły łupem Francuzki. Była 11. rakieta globu osiągnęła największy półfinał od lutego 2014 roku (Dubaj).

W półfinale Cornet zagra z Garbine Muguruzą (WTA 7), która w starciu mistrzyń Rolanda Garrosa wróciła z 1:4 w pierwszym secie i pokonała 7:5, 6:4 Swietłanę Kuzniecową (WTA 9). Hiszpance zanotowano 19 kończących uderzeń i 17 niewymuszonych błędów. Rosjanka miała 29 piłek wygranych bezpośrednio i 29 pomyłek. Muguruza wygrała oba dotychczasowe mecze z Cornet (Bukareszt 2012, Sofia 2014).

Switolina o finał zmierzy się z Karoliną Pliskovą (WTA 6), która wygrała 3:6, 6:2, 6:2 z Robertą Vinci (WTA 18). W trwającym godzinę i 51 minut spotkaniu Czeszka zaserwowała 11 asów i zdobyła 30 z 37 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Pliskova ma bilans meczów 4-0 ze Switoliną.

Brisbane International, Brisbane (Australia)

Alize Cornet (Francja) - Dominika Cibulkova (Słowacja, 2) 6:3, 7:5

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)
Czy Andżelika Kerber zachowa pozycję liderki rankingu do końca 2017 roku?