Australian Open: Simona Halep rozbita przez Shelby Rogers! Problemy Garbine Muguruzy

Rumunka Simona Halep przegrała 3:6, 1:6 z Amerykanką Shelby Rogers w I rundzie Australian Open. Nie bez problemów mecz otwarcia wygrała Hiszpanka Garbine Muguruza.

PAP/EPA / JOE CASTRO

W trakcie meczu z Shelby Rogers (WTA 52), Simona Halep (WTA 4) korzystała z przerwy medycznej z powodu kontuzji lewego kolana. Rumunce gra się kompletnie nie kleiła i po stracie pierwszego seta (było w nim jedno przełamanie) praktycznie straciła ochotę do walki. Czwarta rakieta globu, która w Australian Open dwa razy grała w ćwierćfinale (2014 i 2015), po raz drugi z rzędu odpadła w Melbourne w I rundzie. Rok temu jej pogromczynią była Chinka Shuai Zhang.

W szóstym gemie (18 rozegranych punktów) I seta Halep odparła dwa break pointy, ale przy trzecim zepsuła drajw woleja. Przy 5:2 Rogers zmarnowała dwie piłki setowe, ale po chwili utrzymała podanie do zera. Wynik seta na 6:3 Amerykanka ustaliła wygrywającym serwisem.

Głębokim zagraniem wymuszającym błąd Rogers uzyskała przełamanie na 2:1 w II secie. Amerykanka poszła za ciosem i kończącym forhendem wykorzystała break pointa na 4:1. Mecz dobiegł końca, gdy Halep w siódmym gemie wpakowała bekhend w siatkę.

W trwającym 75 minut spotkaniu Halep zdobyła tylko osiem z 21 punktów przy swoim drugim podaniu. Rogers, ćwierćfinalistka Rolanda Garrosa 2016, obroniła jednego break pointa, a sama wykorzystała cztery z 11 okazji na przełamanie. Amerykance naliczono 26 kończących uderzeń i 22 niewymuszone błędy. Rumunka miała 18 piłek wygranych bezpośrednio i 19 pomyłek.

Nie bez problemów do II rundy awansowała Garbine Muguruza (WTA 7), która pokonała 7:5, 6:4 Marina Eraković (WTA 110). W pierwszym secie przy 4:5 Hiszpanka obroniła piłkę setową, a w drugim wróciła z 1:4. Największym jej zmartwieniem po tym spotkaniu jest kontuzja prawego uda. W ciągu 97 minut Muguruza zaserwowała pięć asów, a Eraković popełniła pięć podwójnych błędów. Hiszpance zanotowano 27 kończących uderzeń i 24 niewymuszone błędy. Nowozelandka miała 16 piłek wygranych bezpośrednio i 34 pomyłki. Obie tenisistki po raz drugi zmierzyły się w I rundzie Australian Open. W 2015 roku Muguruza zwyciężyła 7:5, 6:0.

Monica Puig (WTA 46) rozbiła 6:0, 6:1 Patricię Marię Tig (WTA 107). Mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro wykorzystała wszystkie trzy break pointy, jakie sobie wypracowała. Kolejną rywalką Portorykanki będzie Mona Barthel (WTA 181), która wygrała 6:3, 7:6(4) z Destanee Aiavą (WTA 273). Grająca dzięki dzikiej karcie 16-letnia Australijka popełniła siedem podwójnych błędów i wykorzystała tylko jedną z czterech okazji na przełamanie.

Odpadły dwie mistrzynie z pierwszego tygodnia sezonu. Lauren Davis (WTA 45) triumfowała w Auckland, a w Melbourne przegrała 6:4, 3:6, 0:6 ze swoją rodaczką Samanthą Crawford (WTA 162). 21-latka z Tamarac od 4:3 w drugim secie zdobyła osiem gemów z rzędu i w II rundzie zmierzy się z Muguruzą. Katerina Siniakova (WTA 37) zdobyła tytuł w Shenzhen, a w Australian Open nie sprostała Julii Görges (WTA 57). Niemka zdobyła 39 z 47 punktów przy swoim pierwszym podaniu i zwyciężyła 3:6, 6:3, 6:4 po dwóch godzinach i dwóch minutach. Czeszka prowadziła 6:3, 2:0 i miała w drugim secie break pointa na 3:0.