WTA Dubaj: awans Andżeliki Kerber, piękny sen Catherine Bellis dobiegł końca

Niemka Andżelika Kerber pokonała 6:3, 6:2 Chorwatkę Anę Konjuh i awansowała do półfinału turnieju WTA Premier 5 rozgrywanego na kortach twardych w Dubaju.

PAP/EPA / STRINGER

Andżelika Kerber (WTA 2) bez straty seta odprawiła trzy rywalki w drodze do pierwszego półfinału w 2017 roku. W czwartek oddała pięć gemów Anie Konjuh (WTA 36). W poprzednich startach w Dubaju Niemka nie miała szczęścia. W 2011, 2013, 2014 i 2015 roku wygrała tutaj łącznie jeden mecz. W poprzednim sezonie zabrakło jej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich z powodu kontuzji prawego uda.

W pierwszym secie Konjuh z 0:4 zbliżyła się na 3:4, ale dwa kolejne gemy padły łupem Kerber. W drugiej partii Chorwatka dotrzymywała kroku rywalce tylko do stanu 2:2. W trwającym 74 minuty spotkaniu mieszkająca w Dubaju 19-latka popełniła pięć podwójnych błędów. Niemka zdobyła 23 z 31 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Wiceliderce rankingu naliczono siedem kończących uderzeń i 11 niewymuszonych błędów. Konjuh miała 24 piłki wygrane bezpośrednio i 35 pomyłek.

Karolina Woźniacka (WTA 15) zakończyła piękny sen 17-letniej Catherine Bellis (WTA 70). W środę Amerykanka wyeliminowała Agnieszkę Radwańską, a w czwartek prowadziła z Dunką 3:1 w pierwszym secie. Jednak była liderka rankingu zwyciężyła 6:3, 6:2 po 67 minutach. Woźniacka posłała 12 kończących uderzeń i popełniła 15 niewymuszonych błędów. Bellis zanotowano 14 piłek wygranych bezpośrednio i 33 pomyłki.

Dla Woźniackiej Dubaj to szczególne miejsce. Już po raz szósty awansowała tutaj do półfinału (wcześniej w latach 2011-2015, w 2016 nie zagrała z powodu kontuzji lewego kolana). Więcej razy tę fazę turnieju WTA osiągnęła tylko w New Haven (siedem), gdzie triumfowała w 2008, 2009, 2010 i 2011 roku. Jedyny do tej pory tytuł w Dubaju Dunka zdobyła sześć lat temu. Cztery razy została zatrzymana w półfinale: przez Julię Görges (2012), Petrę Kvitovą (2013), Venus Williams (2014) i Simonę Halep (2015).

Tym razem w półfinale Woźniacka zagra z Łotyszką Anastasiją Sevastovą (WTA 35), której w dwóch poprzednich meczach oddała łącznie dziewięć gemów (IV runda Australian Open 2011 i ćwierćfinał US Open 2016). Kerber w piątek zmierzy się z Ukrainką Eliną Switoliną (WTA 13), z którą ma bilans spotkań 5-4. W ostatnich dwóch konfrontacjach górą była Ukrainka (Pekin 2016, Brisbane 2017).

Dubai Duty Free Tennis Championships, Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie)