ATP Stambuł: Pierwszy tytuł Marina Cilicia w sezonie

Marin Cilić pokonał Milosa Raonicia 7:6(3), 6:3 i zdobył swój drugi w karierze tytuł na kortach ziemnych. W grze podwójnej turnieju w Stambule triumfowała para Roman Jebavy / Jiri Vesely.

Karolina Konstańczak
PAP/EPA / TOLGA BOZOGLU

Marin Cilić pokonał Milosa Raonicia 7:6(3), 6:3 w finale turnieju ATP World Tour 250 w Stambule i zdobył swój pierwszy tytuł singlowy w tym roku, a 17. w karierze. Od sezonu 2008 Chorwat nieprzerwanie wygrywa przynajmniej jedną imprezę w roku. Ponadto 28-latek po raz drugi w życiu okazał się lepszy na nawierzchni ziemnej od rywala notowanego w Top 10 (w 2012 roku w Madrycie wyeliminował Johna Isnera). Obecnie ma bilans 2-14.

Raonić nie zdołał zdobyć w niedzielę pierwszego w karierze tytułu ATP na kortach ziemnych. Kanadyjczyk zakończył jednak turniej z największą ilością asów (51).

W pierwszym secie nie doszło do ani jednego przełamania, choć obaj tenisiści mieli swoje szanse. Kanadyjczyk obronił break pointa w trzecim gemie, popisując się serwisem lecącym z prędkością 225 km/h, natomiast chwilę później Chorwat trzykrotnie wychodził z opresji, w głównej mierze dzięki świetnym podaniom.

Przy stanie 6:5 na korzyść Cilicia Raonić poprosił o przerwę medyczną. Lekarz zajmował się jego prawym łokciem. Kanadyjczyk szybko wrócił na kort, jednak przegrał seta po tie breaku.

Zwycięzca US Open 2014 bardzo szybko wywalczył przełamanie w drugim secie - najpierw Raonić popełnił podwójny błąd, a chwilę później, będąc pod presją, posłał piłkę na aut. Prowadzący 3:1 Cilić stanął wówczas przed niezwykle trudnym zadaniem. Musiał bowiem obronić cztery break pointy, w tym trzy z rzędu od stanu 0-40. Chorwat się nieźle napocił, nim zapisał na swoim koncie dość długiego, liczącego 15 punktów gema. Od tego momentu obaj utrzymywali własne podania i to podopieczny Jonasa Björkmana został mistrzem trzeciej edycji tureckiej imprezy.

W grze podwójnej najlepsi okazali się Roman Jebavy i Jiri Vesely. Czesi pokonali duet Tuna Altuna / Alessandro Motti, występujący dzięki dzikiej karcie, 6:0, 6:0 w zaledwie 41 minut. W całym spotkaniu faworyt gospodarzy i Włoch zdobyli tylko osiem punktów. Warto dodać, że przed przyjazdem do Stambułu Altuna miał bilans 1-5 w grze podwójnej w głównym cyklu, natomiast Motti 3-21.

TEB BNP Paribas Istanbul Open, Stambuł (Turcja)
ATP World Tour 250, kort ziemny, pula nagród 439 tys. euro
niedziela, 7 maja

finał gry pojedynczej:

Marin Cilić (Chorwacja, 2/WC) - Milos Raonić (Kanada, 1) 7:6(3), 6:3

finał gry podwójnej:

Roman Jebavy (Czechy) / Jiri Vesely (Czechy) - Tuna Altuna (Turcja, WC) / Alessandro Motti (Włochy, WC) 6:0, 6:0

Czy Marin Cilić zdobędzie w tym sezonie więcej niż jeden tytuł?