Roland Garros: dwa oblicza Simony Halep, Francuzki zmierzą się o ćwierćfinał

Rumunka Simona Halep pokonała 6:0, 7:5 Rosjankę Darię Kasatkinę i awansowała do IV rundy wielkoszlemowego Rolanda Garrosa na kortach ziemnych w Paryżu.

PAP/EPA / ETIENNE LAURENT

W sobotę Simona Halep (WTA 4) zaprezentowała dwa oblicza. Prowadziła 6:0, 3:1, aby przegrać cztery gemy z rzędu. Jedak Rumunka obroniła cztery piłki setowe i ostatecznie zwyciężyła 6:0, 7:5. Czwartego setbola Daria Kasatkina (WTA 28) uzyskała wygrywając wymianę złożoną z 26 uderzeń. Rosjankę kosztowało to mnóstwo sił i od tamtej pory straciła 11 z 12 kolejnych punktów. Tymczasem Halep do końca zachowała świeżość fizyczną i spokój umysłu.

W trwającym 78 minut spotkaniu Kasatkina popełniła pięć podwójnych błędów i zdobyła tylko dziewięć z 22 punktów przy swoim drugim podaniu. Wykorzystała tylko dwa z ośmiu break pointów, a sama sześć razy oddała podanie. Rosjanka posłała 16 kończących uderzeń i popełniła 24 niewymuszone błędy. Halep naliczono 25 piłek wygranych bezpośrednio i 13 pomyłek.

W IV rundzie Rumunka zagrał z Carlą Suarez (WTA 23), która pokonała 6:4, 6:4 Jelenę Wiesninę (WTA 15). W II secie Hiszpanka wróciła z 0:2. Rosjanka była niezwykle skuteczna przy siatce (16 z 20 punktów), ale cztery razy oddała podanie. Naliczono jej 32 kończące uderzenia i 34 niewymuszone błędy. Suarez zanotowano 20 piłek wygranych bezpośrednio i 16 pomyłek. Halep wygrała sześć z 11 dotychczasowych meczów z Hiszpanką.

Caroline Garcia (WTA 27) wygrała 6:4, 4:6, 9:7 z Su-Wei Hsieh (WTA 109). W I secie Tajwanka z 1:4 wyrównała na 4:4, ale oddała dwa kolejne gemy. W II partii straty odrabiała Francuzka (z 0:2 na 2:2), ale po kolejnym oddaniu podania nie odzyskała przewagi. W decydującej partii trwał emocjonalny rollercoaster. Hsieh z 1:3 wyszła na 5:3, by przegrać dwa gemy. Tajwanka zaliczyła przełamanie na 6:5, a następnie oddała podanie do 15. Końcówka należała do Garcii. Osiem z ostatnich 10 punktów meczu padło łupem Francuzki.

W trwającym dwie godziny i 39 minut meczu było 15 przełamań, z czego osiem dla Garcii. Francuzka posłała 46 kończących uderzeń przy 48 niewymuszonych błędach. Hsieh miała 29 piłek wygranych bezpośrednio i 29 pomyłek. Tajwanka, która wcześniej wyeliminowała Johannę Kontę i Taylor Townsend, po raz pierwszy wygrała dwa mecze z rzędu w Rolandzie Garrosie. Jej najlepszy rezultat w wielkoszlemowej imprezie to 1/8 finału Australian Open 2008. Garcia nigdy wcześniej nie awansowała do IV rundy wielkoszlemowej imprezy

Kolejną rywalką Garcii będzie Alize Cornet. Oznacza to, że już teraz wiadomo, że po raz pierwszy od 2011 roku (Marion Bartoli) w ćwierćfinale Rolanda Garrosa zagra Francuzka.