Roland Garros: Whitney Osuigwe powtórzyła wyczyn Jennifer Capriati, Alexei Popyrin najlepszym juniorem

Australijczyk Alexei Popyrin i Amerykanka Whitney Osuigwe zostali mistrzami juniorskiego Rolanda Garrosa 2017 na kortach ziemnych w Paryżu.

Whitney Osuigwe wygrała juniorskiego Rolanda Garrosa 2017 Getty Images / Alex Pantling / Na zdjęciu: Whitney Osuigwe wygrała juniorskiego Rolanda Garrosa 2017

W meczu o tytuł w singlu juniorek doszło do konfrontacji dwóch reprezentantek USA. Whitney Osuigwe (WTA 1114) pokonała 6:4, 6:7(5), 6:3 Claire Liu (WTA 351). W I secie 15-latka z Bradenton wróciła z 1:3. Dla odmiany w II partii nie wykorzystała prowadzenia 5:3. W decydującej odsłonie od 5:1 straciła dwa gemy marnując cztery piłki meczowe. Nie dała sobie jednak odebrać zwycięstwa i spotkanie zakończyła utrzymując podanie do zera.

Osuigwe została pierwszą amerykańską mistrzynią Rolanda Garrosa w singlu dziewcząt od czasu Jennifer Capriati (1989). Poza tym wśród juniorek triumfowały jeszcze tylko trzy reprezentantki USA: Anne Smith (1977), Kathy Horvath (1980) i Bonnie Gadusek (1981). Tylko Capriati święciła później w singlu wielkoszlemowe triumfy w zawodowym tenisie. Wygrała Australian Open 2001 i 2002 oraz Roland Garros 2001.

W finale gry pojedynczej juniorów Alexei Popyrin (ATP 1047) pokonał 7:6(5), 6:3 Hiszpana Nicolę Kuhna (ATP 530). W I secie Australijczyk wrócił z 2:4 oraz z 3-5 w tie breaku. W trwającym 81 minut meczu mający rosyjskie korzenie tenisista obronił osiem z 11 break pointów, a sam wykorzystał pięć z siedmiu szans na przełamanie.

Popyrin został dopiero piątym w historii australijskim mistrzem juniorskiego Rolanda Garrosa. Dołączył do Kena Rosewalla (1952), Roya Emersona (1954), Johna Newcombe'a (1961 i 1962) oraz Phila Denta (1968).

Najlepszymi deblowymi parami zostali Nicola Kuhn i Zsombor Piros oraz Bianca Andreescu i Carson Branstine. W finale Hiszpan i Węgier pokonali 6:4, 6:4 Amerykanów Vasila Kirkova i Danny'ego Thomasa. Kanadyjki wygrały 6:1, 6:3 z Rosjankami Olesią Pierwuszyną i Anastazją Potapową.

finał gry podwójnej juniorek:

Bianca Andreescu (Kanada, 1) / Carson Branstine (Kanada, 1) - Olesia Pierwuszyna (Rosja, 2) / Anastazja Potapowa (Rosja, 2) 6:1, 6:3

finał gry podwójnej juniorów:

Nicola Kuhn (Hiszpania, 1) / Zsombor Piros (Węgry, 1) - Vasil Kirkov (USA) / Danny Thomas (USA) 6:4, 6:4

Czy Whitney Osuigwe wygra kolejny juniorski wielkoszlemowy turniej?