WTA Birmingham: Heather Watson postraszyła Elinę Switolinę, pewny awans Barbory Strycovej

Ukrainka Elina Switolina pokonała 6:2, 5:7, 6:3 Brytyjkę Heather Watson i awansowała do II rundy turnieju WTA Premier na kortach trawiastych w Birmingham.

PAP/EPA / IAN LANGSDON

W dwóch poprzednich startach w Birmingham, w 2013 i 2016 roku, Elina Switolina (WTA 5) nie wygrała meczu. Tym razem w I rundzie pokonała w trzech setach Heather Watson (WTA 126). W ciągu dwóch godzin i dziewięciu minut Ukrainka obroniła siedem z dziewięciu break pointów, a sama uzyskała cztery przełamania. Tenisistka z Charkowa wyrównała na 2-2 bilans wszystkich spotkań z Brytyjką. Kolejną rywalką Switoliny będzie Włoszka Camila Giorgi lub Rosjanka Natalia Wichliancewa.

- Przez kilka ostatnich lat trochę męczyłam się na trawie. Podoba mi się sposób, w jaki zagrałam z Watson, to jak sobie poradziłam w trudnych momentach. Spodziewałem się jej powrotu i dobrej postawy, bo zawsze dobrze spisuje się na trawie i może być bardzo groźną tenisistką. Cieszę się, że udało mi się zakończyć trzecią partię serwisem. To jest dla mnie dobry rok i myślę, że również na trawie będzie dużo lepiej - powiedziała Switolina, która w tym sezonie zdobyła cztery tytuły (Tajpej, Dubaj, Stambuł, Rzym).

Finalistka imprezy z 2014 i 2016 roku Barbora Strycova (WTA 22) wygrała 6:3, 6:3 z Julią Putincewą (WTA 44). W ciągu 82 minut Czeszka posłała sześć asów, zgarnęła 28 z 35 punktów przy swoim pierwszym podaniu i obroniła trzy break pointy. W II rundzie zmierzy się ze swoją rodaczką Marketą Vondrousovą lub Australijką Ashleigh Barty.

Naomi Osaka (WTA 61) pokonała 6:1, 2:6, 7:6(4) Lauren Davis (WTA 27). W trwającym dwie godziny i 20 minut meczu Japonka zaserwowała 11 asów i wykorzystała pięć z sześciu break pointów. Zdobyła o siedem punktów więcej od Amerykanki (100-93). Kolejną przeciwniczką Osaki będzie Słowaczka Dominika Cibulkova lub Czeszka Lucie Safarova.

Naomi Broady (WTA 111) wróciła z 0:3 i wygrała 7:6(3), 6:0 z Alize Cornet (WTA 39). Brytyjka zaserwowała sześć asów i obroniła sześć z siedmiu break pointów. O ćwierćfinał reprezentantka gospodarzy zmierzy się z jedną z Czeszek, Petrą Kvitovą lub Terezą Smitkovą.

Aegon Classic Birmingham, Birmingham (Wielka Brytania)
WTA Premier, kort trawiasty, pula nagród 885 tys. dolarów
poniedziałek, 19 czerwca

I runda gry pojedynczej:

Elina Switolina (Ukraina, 2) - Heather Watson (Wielka Brytania, WC) 6:2, 5:7, 6:3
Barbora Strycova (Czechy, 8) - Julia Putincewa (Kazachstan) 6:3, 6:3
Naomi Osaka (Japonia) - Lauren Davis (USA) 6:1, 2:6, 7:6(4)
Naomi Broady (Wielka Brytania, WC) - Alize Cornet (Francja) 7:6(3), 6:0

Czy Elina Switolina awansuje do ćwierćfinału turnieju WTA w Birmingham?