Wimbledon: Juan Martin del Potro wygrał mecz tenisistów po przejściach, David Ferrer lepszy od Richarda Gasqueta

Juan Martin del Potro w czterech setach pokonał Thanasiego Kokkinakisa w I rundzie rozgrywanego na trawie wielkoszlemowego Wimbledonu 2017. Do 1/32 finału awansowali także m.in. David Ferrer, Mischa Zverev i Michaił Jużny.

Marcin Motyka
PAP/EPA / FACUNDO ARRIZABALAGA

To był mecz dwóch niezwykle utalentowanych tenisistów, mających za sobą ogromne kłopoty zdrowotne. Juan Martin del Potro, który w ostatnich czterech sezonach miał bardzo poważne problemy z nadgarstkami, zmierzył się z Thanasim Kokkinakisem. Australijczyk stracił ostatnie dwa lata z powodu kontuzji mięśni brzucha i ramienia. Obaj potrafią grać efektownie oraz ofensywnie i wszystkie swoje atuty pokazali we wtorkowym meczu I rundy Wimbledonu. Zwycięzca mógł być jednak tylko jeden. Okazał się nim Argentyńczyk, który wygrał 6:3, 3:6, 7:6(2), 6:4.

W ciągu trzech godzin i trzech minut niezwykle ciekawego meczu tenisista z Tandil posłał 17 asów i 47 zagrań kończących, popełnił 25 niewymuszonych błędów, dwukrotnie został przełamany i wykorzystał trzy z 12 break pointów. Del Potro, turniejowa "29", w II rundzie zmierzy się z kolejnym groźnym przeciwnikiem, Ernestsem Gulbisem. Łotysz na otwarcie stracił cztery gemy z Victorem Estrellą.

Sezon 2017 jest dla Davida Ferrera wyjęty niczym z koszmaru. Hiszpan, który przez ostatnie lata imponował solidnością i regularnością oraz nie przegrywał z niżej notowanymi rywalami, w tegorocznych rozgrywkach notuje wiele sensacyjnych porażek. Lecz we wtorek odniósł niespodziewane zwycięstwo. Pokonał 6:3, 6:4, 5:7, 6:2 znakomicie czującego się na nawierzchni trawiastej Richarda Gasqueta, oznaczonego numerem 22.

Zwycięstwo nad aktualnie 27. w rankingu ATP Francuzem to dla Ferrera druga największa wygrana w 2017 roku (w pierwszym meczu sezonu, 2 stycznia w Brisbane, ograł Bernarda Tomicia, wówczas 26. gracza globu). Hiszpan, który po raz pierwszy od Australian Open 2005 występuje w turnieju wielkoszlemowym jako tenisista nierozstawiony, w II rundzie zmierzy się ze Steve'em Darcisem. Belg w pięciu setach wyeliminował Ricardasa Berankisa.

We wtorek wygrał także inny tenisowy weteran, który sezonu 2017 nie może zaliczyć do udanych, Michaił Jużny. 35-latek z Moskwy ograł 6:2, 7:5, 6:4 zawodzącego w tegorocznym okresie gry na trawie Nicolasa Mahuta. Dla Rosjanina to pierwszy wygrany mecz w Wielkim Szlemie od US Open 2016.

Na korcie nr 14 popis ofensywnej i agresywnej gry zaprezentował Mischa Zverev. Niemiec w ciągu 84 minut gry z Bernardem Tomiciem wykonał aż 48 akcji przy siatce (36 skutecznych), po trafionym pierwszym podaniu zdobył 46 z 48 rozegranych punktów, ani razu nie musiał bronić się przed przełamaniem i pokonał Australijczyka bez straty partii. O III rundę rozstawiony z numerem 27. Zverev powalczy z Michaiłem Kukuszkinem, który okazał się lepszy od Taro Daniela.

W pierwszym od 2001 roku brytyjskim meczu Wimbledonu Kyle Edmund wygrał 4:6, 6:3, 6:2, 6:1 z kwalifikantem Alexandrem Wardem, 869. graczem świata, najniżej notowanym tenisistą, który wystąpił w Wimbledonie 2017. - Każde zwycięstwo w Wimbledonie bardzo mnie cieszy. To spełnienie dziecięcych marzeń - powiedział 22-latek z Beverley.

Do 1/32 finału awansowali także Adam Pavlasek i Radu Albot. Czech wyeliminował Ernesto Escobedo, natomiast Mołdawianin udanie dokończył przerwany w poniedziałek z powodu zapadającego zmierzchu pojedynek z Facundo Bagnisem i w kolejnej fazie The Championships zagra ze Steve'em Johnsonem.

The Championships, Wimbledon (Londyn)
Wielki Szlem, kort trawiasty, pula nagród w singlu mężczyzn 12,180 mln funtów
wtorek, 4 lipca

I runda gry pojedynczej:

Mischa Zverev (Niemcy, 27) - Bernard Tomic (Australia) 6:4, 6:3, 6:4
Juan Martin del Potro (Argentyna, 29) - Thanasi Kokkinakis (Australia) 6:3, 3:6, 7:6(2), 6:4
David Ferrer (Hiszpania) - Richard Gasquet (Francja, 22) 6:3, 6:4, 5:7, 6:2
Steve Darcis (Belgia) - Ricardas Berankis (Litwa) 4:6, 6:3, 2:6, 6:4, 6:3
Michaił Jużny (Rosja) - Nicolas Mahut (Francja) 6:2, 7:5, 6:4
Radu Albot (Mołdawia) - Facundo Bagnis (Argentyna) 4:6, 6:4, 7:6(9), 7:6(3)
Ernests Gulbis (Łotwa) - Victor Estrella (Dominikana) 6:1, 6:1, 6:2
Adam Pavlasek (Czechy) - Ernesto Escobedo (USA) 6:7(1), 6:1, 6:3, 6:1
Michaił Kukuszkin (Kazachstan) - Taro Daniel (Japonia) 4:6, 6:4, 7:6(4), 6:2
Kyle Edmund (Wielka Brytania) - Alexander Ward (Wielka Brytania, Q) 4:6, 6:3, 6:2, 6:1