Wimbledon: Pierwszy w karierze wielkoszlemowy ćwierćfinał Rybarikovej, Muguruza wygrała batalię z Kerber

Garbine Muguruza pokonała Andżelikę Kerber i awansowała do ćwierćfinału Wimbledonu. Po raz pierwszy do tego etapu imprezy wielkoszlemowej doszła Magdalena Rybarikova.

Karolina Konstańczak
PAP/EPA / FACUNDO ARRIZABALAGA

W ubiegłym roku Magdalena Rybarikova przeszła operację lewego nadgarstka oraz prawego kolana, przez co pauzowała przez siedem miesięcy. W marcu spadła na odległe 453. miejsce w rankingu WTA. W poniedziałek 28-latka pokonała Petrę Martić 6:4, 2:6, 6:3 na niewielkim, w porównaniu do głównych obiektów Wimbledonu, korcie numer 18, i awansowała do pierwszego w karierze wielkoszlemowego ćwierćfinału. Została trzecią Słowaczką (po Dominice Cibulkovej i Danieli Hantuchovej), która doszła do najlepszej "ósemki" w Londynie.

Rybarikova wygrała w tym sezonie już 17 meczów na nawierzchni trawiastej (zdobyła tytuł w turniejach ITF w Surbiton i Ilkley oraz doszła do półfinału w Nottingham). Dotychczas poniosła tylko jedną porażkę.

W spotkaniu, które trwało godzinę i 49 minut, Słowaczka posłała na drugą stronę 27 winnerów i popełniła 24 niewymuszone błędy. Chorwatka natomiast popisała się 25 uderzeniami bezpośrednio wygranymi i zanotowała tyle samo pomyłek. Kolejną rywalką nierozstawionej Słowaczki będzie lepsza z pary Karolina Woźniacka - Coco Vandeweghe.

Andżelika Kerber nie obroni punktów za ubiegłoroczny finał Wimbledonu. Rozstawiona z numerem pierwszym Niemka przegrała w poniedziałek z Garbine Muguruzą 6:4, 4:6, 4:6, mimo prowadzenia w trzecim secie 2:0 i 3:2 z przewagą przełamania oraz aż czterech break pointów przy stanie 3:3. Kolejną rywalką Hiszpanki będzie Swietłana Kuzniecowa, która pokonała Agnieszkę Radwańska.

W całym, trwającym dwie godziny i 18 minut, spotkaniu Muguruza zanotowała 55 winnerów i 50 błędów. Kerber naliczono natomiast 27 piłek bezpośrednio wygranych i 12 pomyłek. Co ciekawe, obie tenisistki zdobyły po 101 punktów.

Tylko dziesięciu tenisistom w Erze Open, w tym sześciu tenisistkom, udało się wygrać w jednym roku kalendarzowym zarówno Rolanda Garrosa, jak i Wimbledon (Rod Laver 1969, Margaret Smith Court 1970; Billie Jean King 1972; Chris Evert 1974; Bjoern Borg 1978-1980; Martina Navratilova 1982, 1984; Steffi Graf 1988, 1993, 1995, 1996; Serena Williams 2002, 2015; Rafael Nadal 2008, 2010; Roger Federer 2009).

Do tego grona może dołączyć Jelena Ostapenko. 20-letnia Łotyszka pokonała w poniedziałek Elinę Switolinę 6:3, 7:6(6) i po raz pierwszy w karierze awansowała do ćwierćfinału Wimbledonu (wcześniej jej najlepszym osiągnięciem była II runda). Warto dodać, że w drugim secie Łotyszka prowadziła 5:2, jednak zmarnowała aż pięć meczboli i przegrywała 5:6 ze stratą przełamania. Tenisistka urodzona w Rydze może się pochwalić serią 11 kolejnych zwycięstw w turniejach wielkoszlemowych, która rozpoczeła się w Paryżu. Jej kolejną rywalką w Londynie będzie Venus Williams.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)