Wimbledon: Novak Djoković nie dokończył meczu, Tomas Berdych w półfinale

Serb Novak Djoković skreczował w meczu z Tomasem Berdychem przy stanie 6:7(2), 0:2. Czech awansował do półfinału wielkoszlemowego Wimbledonu.

PAP/EPA / GERRY PENNY

Po przegraniu I seta w tie breaku Novak Djoković skorzystał z interwencji medycznej z powodu kontuzji barku. Na początku II partii Serb został przełamany i skreczował. Tomas Berdych powalczy o drugi finał w londyńskiej imprezie (2010), a jego rywalem będzie Roger Federer.

Przez długi czas I set nie miał dramaturgii. Obaj we własnych gemach serwisowych tracili co najwyżej dwa punkty. Przy 5:6 małe problemy miał Berdych, gdy z 40-0 doszło do gry na przewagi, ale utrzymał podanie, nie broniąc break pointów. Tie breaka Czech rozpoczął od mini przełamania uzyskanego za pomocą woleja. Następnie zdobył dwa punkty i powiększał przewagę, na co pozwolił mu pasywny Djoković. Przy 1-6 Serb obronił pierwszą piłkę setową, ale przy drugiej popełnił błąd przy siatce.

W drugim gemie II seta Djoković oddał podanie ze stanu 40-0. Świetny return dał Berdychowi break pointa. Do przełamania doszło, gdy Czech wymusił na Serbie błąd głębokim forhendem. To był koniec meczu, bo były lider rankingu skreczował.

W ciągu 63 minut Berdych zdobył 25 z 27 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Zanotowano mu 17 kończących uderzeń i 13 niewymuszonych błędów. Djoković miał dziewięć piłek wygranych bezpośrednio i 10 pomyłek.

W piątek Berdych zmierzy się z Federerem, którego pokonał w ćwierćfinale Wimbledonu 2010. Bilans wszystkich meczów obu tenisistów to 18-6 dla Szwajcara. Czech wystąpi w siódmym wielkoszlemowym półfinale. Wcześniej tę fazę osiągnął w Rolandzie Garrosie 2010, Wimbledonie 2010 i 2016, US Open 2012, Australian Open 2014 i 2015.

Jedyny wielkoszlemowy finał Berdych zanotował w Wimbledonie 2010. W półfinale pokonał wówczas w trzech setach Djokovicia, a w walce o tytuł przegrał z Rafaelem Nadalem. W ubiegłym sezonie w meczu o finał Czech urwał dziewięć gemów Andy'emu Murrayowi.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)